Oliver Kahn

Oliver Kahn
16-04-11-Pressekonferenz ARD und ZDF Fußball-EM 2016 RalfR-WAT 7205d.jpg
Kahn në stërvitje me Gjermaninë gjatë Euro 2004
Të dhënat personale
Emri i plotëOliver Rolf Kahn [1]
Data e lindjes (1969-06-15) 15 Qershor 1969 (49 vjeç)
Vendi i lindjesKarlsruhe, Gjermania
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)
PozicioniPortier
Karriera në rini
1975–1987Karlsruher SC
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1987–1990Karlsruher SC II73(0)
1987–1994Karlsruher SC128(0)
1994–2008Bayern Munich429(0)
Gjithsej630(0)
Ekipi kombëtar
1995–2006Gjermania86(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Oliver Kahn ka lindur në Karlsruhe të Gjermanisë më 15 qershor 1969. Ai ka luajtur në futboll si portier dhe ka korrur 24 fitore,madje mund të konsiderohet si portieri më i mirë i të gjithë kohërave.

  • referenca

Referenca

  1. ^ "FIFA World Cup Germany 2006 – List of Players" (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). f. 12. Marrë më 26 July 2013. 
Other Languages
العربية: أوليفر كان
azərbaycanca: Oliver Kan
تۆرکجه: اولیور کان
Boarisch: Oliver Kahn
български: Оливер Кан
brezhoneg: Oliver Kahn
bosanski: Oliver Kahn
čeština: Oliver Kahn
Deutsch: Oliver Kahn
Ελληνικά: Όλιβερ Καν
English: Oliver Kahn
Esperanto: Oliver Kahn
español: Oliver Kahn
euskara: Oliver Kahn
فارسی: الیور کان
français: Oliver Kahn
galego: Oliver Kahn
hrvatski: Oliver Kahn
magyar: Oliver Kahn
հայերեն: Օլիվեր Կան
Bahasa Indonesia: Oliver Kahn
íslenska: Oliver Kahn
italiano: Oliver Kahn
Basa Jawa: Oliver Kahn
ქართული: ოლივერ კანი
қазақша: Оливер Кан
한국어: 올리버 칸
lietuvių: Oliver Kahn
latviešu: Olivers Kāns
Malagasy: Oliver Kahn
македонски: Оливер Кан
मराठी: ओलिफर कान
Bahasa Melayu: Oliver Kahn
नेपाली: ओलिभर कान
Nederlands: Oliver Kahn
polski: Oliver Kahn
português: Oliver Kahn
Runa Simi: Oliver Kahn
română: Oliver Kahn
русский: Кан, Оливер
srpskohrvatski / српскохрватски: Oliver Kahn
Simple English: Oliver Kahn
slovenčina: Oliver Kahn
slovenščina: Oliver Kahn
српски / srpski: Оливер Кан
svenska: Oliver Kahn
Türkmençe: Oliwer Kan
Türkçe: Oliver Kahn
тыва дыл: Кан Оливер
українська: Олівер Кан
Tiếng Việt: Oliver Kahn
粵語: 簡尼