Natriumi
English: Sodium

11Neonisodiummagnezi
Li

Na

K
Na-TableImage.svg
Të dhënat e përgjithëshme
Emri, simboli, numrisodium, Na, 11
Seritë kimikemetalet alkalinee
Grupi, perioda, blloku1, 3, s
Pamjametal i bardhë në të argjendtë

Stampa:Elementbox isotopes decay3 (2 2 1)

Pesha standarde atomike
Referencat

Kutia:     

Natriumi është element i cili bën pjesë në grupin e I-rë A të Sistemit periodik , hynë në kuadër të Metaleve Alkaline . Është një ndër elementet më të përhapura në natyrë me pjesëmarrje mase 2,6%. Meqenëse është element shumë reaktiv , ruhet në llamba të vajgurit , e cila substratin e ka të përbërë nga shtresat e parafinës . Shkaku i reaktiviteti , në natyrë gjendet në formë vetëm në formë mineralesh , siç janë : aluminosilikatet albit Na(AlSi3O8) dhe oligoklas Na(AlSI3O8) Ca(Al2Si2O8). Me zbërthimin e këtyre mineraleve të natriumit ai depërton në tokat bujqësore prej nga bimet e absorbojnë dhe përmes këtyre bimëve natriumui arrin në botën shtazore.Ne perberjen e tij Natriumi ka protone,elektrone dhe neutrone.Z{nr atomik} e ka 13 ndersa A {nr i mases se atomit} e ka 27.

Natriumi


Other Languages
Afrikaans: Natrium
አማርኛ: ሶዲየም
aragonés: Sodio
العربية: صوديوم
مصرى: صوديوم
asturianu: Sodiu
azərbaycanca: Natrium
تۆرکجه: سودیوم
беларуская: Натрый
беларуская (тарашкевіца)‎: Натар
български: Натрий
भोजपुरी: सोडियम
বাংলা: সোডিয়াম
བོད་ཡིག: བུལ་རྫས།
brezhoneg: Sodiom
bosanski: Natrij
català: Sodi
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Năk
Cebuano: Sodio
کوردی: سۆدیۆم
corsu: Sodiu
čeština: Sodík
Чӑвашла: Натри
Cymraeg: Sodiwm
dansk: Natrium
Deutsch: Natrium
ދިވެހިބަސް: ސޯޑިއަމް
Ελληνικά: Νάτριο
English: Sodium
Esperanto: Natrio
español: Sodio
eesti: Naatrium
euskara: Sodio
estremeñu: Sodiu
فارسی: سدیم
suomi: Natrium
føroyskt: Natrium
français: Sodium
Nordfriisk: Naatrium
furlan: Sodi
Frysk: Natrium
Gaeilge: Sóidiam
贛語:
Gàidhlig: Sodium
galego: Sodio
ગુજરાતી: ક્ષારાતુ
Gaelg: Sodjum
客家語/Hak-kâ-ngî: Na̍p
Hawaiʻi: Sodiuma
עברית: נתרן
हिन्दी: सोडियम
Fiji Hindi: Sodium
hrvatski: Natrij
Kreyòl ayisyen: Sodyòm
magyar: Nátrium
հայերեն: Նատրիում
Արեւմտահայերէն: Նաթրիոն
interlingua: Sodium
Bahasa Indonesia: Natrium
Ido: Natro
íslenska: Natrín
italiano: Sodio
日本語: ナトリウム
la .lojban.: sodna
Jawa: Natriyum
ქართული: ნატრიუმი
Qaraqalpaqsha: Nаtriy
Kabɩyɛ: Sɔdɩyɔm
Gĩkũyũ: Sodium
қазақша: Натрий
ភាសាខ្មែរ: សូដ្យូម
ಕನ್ನಡ: ಸೋಡಿಯಮ್
한국어: 나트륨
kurdî: Natriyûm
коми: Натрий
Кыргызча: Натрий
Latina: Natrium
Lëtzebuergesch: Natrium
Limburgs: Natrium
Ligure: Sodio
lumbaart: Sodio
lingála: Sodu
lietuvių: Natris
latviešu: Nātrijs
Māori: Konutai
македонски: Натриум
മലയാളം: സോഡിയം
монгол: Натри
मराठी: सोडियम
кырык мары: Натрий
Bahasa Melayu: Natrium
မြန်မာဘာသာ: ဆိုဒီယမ်
Plattdüütsch: Natrium
नेपाली: सोडियम
नेपाल भाषा: सोडियम
Nederlands: Natrium
norsk nynorsk: Natrium
norsk: Natrium
Novial: Natrium
Nouormand: Sôdgium
Diné bizaad: Soodin
occitan: Sòdi
Livvinkarjala: Natrii
ଓଡ଼ିଆ: ସୋଡ଼ିଅମ
ਪੰਜਾਬੀ: ਸੋਡੀਅਮ
पालि: सोडियम
polski: Sód
Piemontèis: Sòdio
پنجابی: سوڈیم
Ποντιακά: Νάτριον
português: Sódio
Runa Simi: Natriyu
română: Sodiu
armãneashti: Natriu
русский: Натрий
संस्कृतम्: सोडियम
саха тыла: Натрий
sicilianu: Sodiu
Scots: Sodium
srpskohrvatski / српскохрватски: Natrij
සිංහල: සෝඩියම්
Simple English: Sodium
slovenčina: Sodík
slovenščina: Natrij
Soomaaliga: Sodhiyaam
српски / srpski: Натријум
Seeltersk: Natrium
Basa Sunda: Natrium
svenska: Natrium
Kiswahili: Natiri
தமிழ்: சோடியம்
తెలుగు: సోడియం
тоҷикӣ: Натрий
Tagalog: Sodyo
Türkçe: Sodyum
татарча/tatarça: Натрий
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ناترىي
українська: Натрій
اردو: سوڈیم
oʻzbekcha/ўзбекча: Natriy
vepsän kel’: Natrii
Tiếng Việt: Natri
walon: Sodiom
Winaray: Sodyo
吴语:
хальмг: Натрион
ייִדיש: נאטריום
Yorùbá: Sódíọ̀mù
中文:
文言:
Bân-lâm-gú: Natrium
粵語: