Nanometri


Madhësi matëse
SistemiSI
MadhësiaGjatësia
simboli
Njësiananometri
simbolinm
SI -9

Nanometri (gr. νάνος = imtë dhe gr. μέτρον = matës, masë), është njësi matëse që rrjedhë nga Sistemi SI dhe përbëhet nga njësia bazë metri dhe parashtesa për njësi nano. Është e njëmijta pjesë e mikrometrit dhe shkruhet me simbolin nm.

Nanometri si shprehje përdoret në lëmi të ndryshme të shkencës dhe në jetën e përditshme kur flitet për gjatësi të nivelit më të imtë. Këtu përdoren edhe shprehjet si gjatësi të nivelit nanometrike. Për matjen e objekteve të këtij niveli nevojiten instrumente të posaçme.

Gjatësia prej një nanometri është sa gjatësia e përafërt në mesë të katër atomeve që gjenden njëri pas tjetrit në një copë metali. Copëzat më të vogla të dukshme me mikroskop drite, që mund të shihen janë diku 500nm të mëdha. Për hulumtimet më të thella përdoren instrumente tjera. Koha në të cilën gjendemi sot, për shkake të shkallës së zhvillimit të teknologjisë së lartë në nivelit nanometrik, shpesh nga shkencëtarët thirret si nano era.

Konvertimi i gjatësisë së shprehur në nanometra, në metra :

1nm =1000pm = 10-9m = 0,000 000 001m dhe 1m =109nm = 1 000 000 000nm

Other Languages
Afrikaans: Nanometer
aragonés: Nanometro
العربية: نانومتر
asturianu: Nanómetru
башҡортса: Нанометр
български: Нанометър
bosanski: Nanometar
català: Nanòmetre
čeština: Metr#Nanometr
Чӑвашла: Нанометр
Cymraeg: Nanomedr
dansk: Nanometer
Deutsch: Nanometer
Ελληνικά: Νανόμετρο
emiliàn e rumagnòl: Nanòmeter
English: Nanometre
Esperanto: Nanometro
español: Nanómetro
eesti: Nanomeeter
euskara: Nanometro
فارسی: نانومتر
français: Nanomètre
Frysk: Nanometer
galego: Nanómetro
客家語/Hak-kâ-ngî: Nai-mí
עברית: נאנומטר
հայերեն: Նանոմետր
interlingua: Nanometro
Bahasa Indonesia: Nanometer
íslenska: Nanómetri
italiano: Nanometro
Basa Jawa: Nanometer
қазақша: Нанометр
한국어: 나노미터
Latina: Nanometrum
latviešu: Nanometrs
македонски: Нанометар
മലയാളം: നാനോമീറ്റർ
монгол: Нанометр
मराठी: नॅनोमीटर
Bahasa Melayu: Nanometer
Nederlands: Nanometer
norsk nynorsk: Nanometer
norsk: Nanometer
polski: Nanometr
پنجابی: نینو میٹر
português: Nanómetro
română: Nanometru
русский: Нанометр
саха тыла: Нанометр
sicilianu: Nanometru
Scots: Nanometre
srpskohrvatski / српскохрватски: Nanometar
Simple English: Nanometre
slovenčina: Nanometer
slovenščina: Nanometer
српски / srpski: Нанометар
svenska: Nanometer
Kiswahili: Nanomita
Tagalog: Nanometro
Türkçe: Nanometre
українська: Нанометр
Tiếng Việt: Nanômét
Winaray: Nanometro
吴语: 纳米
Vahcuengh: Nazmij
中文: 纳米
Bân-lâm-gú: Nāi-bí
粵語: 納米