Mushmolla

Mushmolla
Illustration Mespilus germanica0.jpg
Mushmolla
Klasifikimi shkencor
mbretëria:Bimë
ndarja:Magnoliophyta
klasa:Magnoliopsida
rendi:Rosales
familja:Rosaceae
gjinia:Mespilus
lloji:Mespilus germanica
Emërtimi shkencor:Mespilus germanica

Mushmolla (lat. Mespilus Germanica) është një shkurre e madhe ose pemë e vogël, dhe emri i frutit të kësaj peme. Ajo është kultivuar që nga kohët romake, dhe është e pazakontë sepse piqet në dimër, dhe hahet kur zbutet mbasi është pjekur.

Mushmollë
Other Languages
العربية: زعرور جرماني
azərbaycanca: Alman əzgili
català: Nespler
čeština: Mišpule obecná
Cymraeg: Merysbren
dansk: Mispel
Deutsch: Mispel
dolnoserbski: Pšawa wušpula
Esperanto: Mespilo
euskara: Mizpira
فارسی: ازگیل
suomi: Mispeli
français: Néflier
furlan: Gnespolâr
Gaeilge: Meispeal
گیلکی: کونوس
Gaelg: Meidil
hrvatski: Mušmula
hornjoserbsce: Prawa myšpla
Адыгэбзэ: Къущхьэмышхей
Lëtzebuergesch: Aaspel
Limburgs: Mispel (plantj)
Ligure: Nespoa
مازِرونی: کنس
Napulitano: Nèspele
Nederlands: Mispel
occitan: Nesplièr
Piemontèis: Mespilus germanica
português: Mespilus germanica
română: Hascul
srpskohrvatski / српскохрватски: Obična mušmula
slovenščina: Nešplja
српски / srpski: Обична мушмула
svenska: Mispel
Türkçe: Muşmula
українська: Чишкун звичайний
Tiếng Việt: Mespilus germanica
吴语: 欧楂
中文: 歐楂
粵語: 歐楂