Musa Keita I

Mansa Musa.jpg

Musa Keita erdhi në pushtet më 1312. Kur u kurorëzua, iu dha emri Mansa, që do të thotë mbreti. Ndërsa ishte në pushtet, Mansa Musa zgjeroi kufijtë e perandorisë së tij të jashtëzakonshme. Ai aneksoi qytetin Timbuktu dhe rivendosi pushtetin mbi Gao. Në tërësi, perandoria e tij shtrihej rreth 2.000 kilometra. Mansa Musai kishte toka pa fund. Për ta vënë në perspektivë, ai sundoi të gjitha (ose pjesë) të shteteve moderne si Mauritania, Senegali, Gambia, Guinea, Burkina Faso, Mali, Niger, Nigeria dhe Çadi. Pasi mbretëroi për 25 vjet, Mansa Musai vdiq në 1337. U pasua nga i biri, Maghani I.

Other Languages
العربية: منسا موسى
asturianu: Mansa Musa
تۆرکجه: مانسا موسی
български: Муса I
bamanankan: Kanku Musa
brezhoneg: Kanga Moussa
bosanski: Mansa Musa
català: Mansa Musa I
čeština: Mansá Músa
Deutsch: Mansa Musa
español: Mansa Musa
suomi: Mansa Musa
français: Mansa Moussa
Hausa: Mansa Musa
հայերեն: Մանսա Մուսա
Bahasa Indonesia: Mansa Musa
italiano: Mansa Musa
ქართული: მუსა I
한국어: 만사 무사
Latina: Mansa Musa
Nederlands: Mansa Moussa
norsk: Mansa Musa
ਪੰਜਾਬੀ: ਮੰਸਾ ਮੂਸੀ
polski: Mansa Musa
پنجابی: منسا موسی
português: Mansa Musa
русский: Манса Муса
Simple English: Mansa Musa
svenska: Mansa Moussa
Kiswahili: Mansa Musa
తెలుగు: మన్సా మూసా I
Türkçe: Musa (Mansa)
українська: Манса Муса
oʻzbekcha/ўзбекча: Mansa Muso
Tiếng Việt: Mansa Musa
Bân-lâm-gú: Musa 1-sè