Murati I

Murati i I
مراد اول
Sulltan
Murat Hüdavendigar.jpg
Murati
I 3-të Sulltan
Mbretërimi1362-1389
PasardhësiOrhani i I
PasardhësiBajaziti i I
[[Dinastia|]]Shtëpia e Osmanët
BabaOrhani
Lindi29 qershor, 1326
Amasia
Vdiq15 qershor, 1389
Fushë Kosova
VarrimiTyrbja e Sulltan Muratit, Fushë Kosova
ReligjioniIslami

Murati i I supozohet se është i lindur më 1326 dhe jetoi gjer më 1389. Ishte sulltan i Perandorisë Osmane.

  • prejardhja

Prejardhja

Ka ardhur në botë nga zonja Nilyfer dhe Orhani i I.

Other Languages
Afrikaans: Murat I
العربية: مراد الأول
авар: Мурад І
azərbaycanca: I Murad
беларуская: Мурад I
беларуская (тарашкевіца)‎: Мурад I
български: Мурад I
brezhoneg: Murat Iañ
bosanski: Murat I
català: Murat I
qırımtatarca: I Murad
čeština: Murad I.
dansk: Murad 1.
Deutsch: Murad I.
Zazaki: Murad I
Ελληνικά: Μουράτ Α΄
English: Murad I
español: Murad I
eesti: Murad I
euskara: Murad I.a
فارسی: مراد یکم
suomi: Murad I
français: Mourad Ier
Gàidhlig: Murad I
galego: Murad I
hrvatski: Murat I.
հայերեն: Մուրադ I
Bahasa Indonesia: Murad I
italiano: Murad I
日本語: ムラト1世
ქართული: მურად I
қазақша: I Мұрат
한국어: 무라트 1세
latviešu: Murads I
македонски: Мурат I
Bahasa Melayu: Murad I
Nederlands: Murat I
norsk: Murad I
polski: Murad I
پنجابی: مراد I
português: Murade I
русский: Мурад I
Scots: Murad I
srpskohrvatski / српскохрватски: Murat I
slovenčina: Murad I.
slovenščina: Murat I.
српски / srpski: Мурат I
svenska: Murad I
Türkmençe: Myrat I
Türkçe: I. Murad
татарча/tatarça: Мурад I
українська: Мурад I
اردو: مراد اول
oʻzbekcha/ўзбекча: Murod I (Usmonlilar imperiyasi)
Tiếng Việt: Murad I
Bân-lâm-gú: Murad 1-sè