Muaji

Muaji është një njësi kohore prej rreth tridhjetë ditësh, e lidhur me fazat e Hënës. Zakonisht emrat e muajve, në shumicën e gjuhëve, janë përshtatur sipas emrave të zotërave, emrave të festave apo kohrave të ndryshme të të mbjellurave apo të korrurave.

  • muajt e kalendarit gregorian

Muajt e kalendarit gregorian

Emrat e mujave dhe radhitja e tyre tek disa popuj
Grekët e vjetër Romakët Karli i Madh Rev. francez Jahudit Arabët Turqët
Poseideon (6) Ianuarius (11) Wintarmanth (1) Nivôse (4) Shebat (5) Muharrem (1) Ocak (1)
Gamelion (7)a Februarius (12) Hornung (2)n Pluvîôs (5) Adar (6) Sefer (2) Şubat (2)
Anthesterion (8)b Martius (1) Lenunmanoth (3) Ventôs (6) Nisan (7) Rebiul-evvel (3) Mart (3)
Elaphrbolion (9)c Aprilis (2) Ostarmanoth (4) Germinal (7) Ijar (8) Rebiul-akhar (4) Nisan (4)
Mounychion (10)d Maius (3) Wunnimanoth (5)o Florěal (8) Sivan (9) Xhumadel-ula (5) Mayıs (5)
Thargelion (11)e Iuniuš (4) Brâchmanoth (6) Praíríal (9) Tammuz (10) Xhumadel-akhar (6) Haziran (6)
Skirophorion (12)f Quintilis (5)l Hewimanoth (7) Messidor (10) Ab (11) Rexheb (7) Temmuz (7)
Hekatombaion (1)g Sextilis (6)m Aranmanoth (8)p Thermidor (11) Elul (12) Shaban (8) Ağustos (8)
Matageitnion (2)h September (7) Witumanoth (9)r Fructidor (12) Tishri (1) Ramadan (9) Eylül (9)
Boedromion (3)i October (8) Windumemanoth (10)s Vendémíaíre (1) Mar-Çeshvan (2) Shevval (10) Ekim (10)
Pyanepsion (4)j November (9) Herbistmanoth (11) Brumaíre (2) Kislev (3) Dhul-kade (11) Kasım (11)
Maimakterion (5)k December (10) Heilagmanoth (12) Frímaíre (3) Tehet (4) Dhul-hixhxhe (12) Aralık (12)
Shënim: Kalendari i jahudive dhe ai arab janë të lidhur me vitet e hënës, për këtë nuk i përgjegjen kohës matëse tek ne. Te kalendari i Revulucionit francez, i përdorur nga 22 shtatori 1792 deri më 1 janar 1806, filimi i muajit përkatës me kalendarin tonë gjendet në mes të datave 19 dhe 23. a) Muaji i martesave (kurorëzimeve); b) Festa e luleve; c)Festa e Artemies; d)Festa e Artemies së Moniahës tek Athina; e) Feta e para të korrurave; f)Festa për hir të Athinës, për hir të së cilës bartej skira - ombrella e diellit; g) Festa e flijimit (kurbanit); h)Festa e vendosjes së Apollonit nga Delosi në Lykene; i) Festënderimi për Apollon ndihmësin; j) Festa e zierjes së fasules (për hir të Apollonit); k) Muaji i vërshimit, kur u nderua Zoti; l) sipas J.Cesarit, kthyer në Julius; m) ndryshuar sipas pasuesit të Cezarit, Augustus; o) Muaji i fushës; p)Muaji i korrjeve; r) Muaji i drurit (druvarve); s)Muaji i verës.


Kalendari që përdoret në Shqipëri është Kalendari Gregorian.
Formati i datës vendos formën, në të cilën do të pasqyrohet Data dhe Ora.
Mijëvjeçar Shekull Dekadë Vit Muaj Javë
Ditë Orë Minutë Sekondë Millisekondë  
Ngjarjet e një dekade
Dekadat nga 1290 p.e.re deri më sot
Ngjarjet e një viti
Çdo vit nga 400 p.e.re deri më sot
Përvjetorë historikë
Të gjitha ditët e një viti
Kronologjia është strukturimi i kohës.
Kozmologjia merret me zhvillimin kohor të universit.
Historia e tokës ndahet në Gjeologjinë historike dhe në Shkallën kohore të gjeologjisë.
Historia e natyrës analizon nëpërmjet Paleontologjisë qëniet e gjalla dhe rrethanat e tyre të jetesës.
Other Languages
Afrikaans: Maand
Alemannisch: Monat
አማርኛ: ወር
aragonés: Mes
Ænglisc: Mōnaþ
العربية: شهر
ܐܪܡܝܐ: ܝܪܚܐ
مصرى: شهر
অসমীয়া: মাহ
asturianu: Mes
авар: МоцІ
Aymar aru: Phaxsi
azərbaycanca: Ay (zaman)
تۆرکجه: آی(زامان)
башҡортса: Ай
Boarisch: Monat
žemaitėška: Mienou
беларуская: Месяц (каляндарны)
беларуская (тарашкевіца)‎: Месяц (каляндар)
български: Месец
भोजपुरी: महीना
বাংলা: মাস
བོད་ཡིག: ཟླ།
brezhoneg: Miz
bosanski: Mjesec (period)
català: Mes
Chavacano de Zamboanga: Mes
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Nguŏk
нохчийн: Бутт
ᏣᎳᎩ: ᏏᏅᏙ
کوردی: مانگەکان
qırımtatarca: Ay (zaman)
Чӑвашла: Уйăх (вăхăт)
Cymraeg: Mis
dansk: Måned
Deutsch: Monat
Zazaki: Aşme
dolnoserbski: Mjasec
डोटेली: महिना
ދިވެހިބަސް: މަސް
Ελληνικά: Μήνας
emiliàn e rumagnòl: Més
English: Month
Esperanto: Monato
español: Mes
euskara: Hilabete
estremeñu: Mes
فارسی: ماه (زمان)
suomi: Kuukausi
français: Mois
Nordfriisk: Kalendermoune
furlan: Mês
Gaeilge:
Gagauz: Aylar
galego: Mes
Avañe'ẽ: Jasy (ára)
ગુજરાતી: મહિનો
Gaelg: Mee
客家語/Hak-kâ-ngî: Ngie̍t
עברית: חודש
हिन्दी: मास
Fiji Hindi: Mahina
hornjoserbsce: Měsac
Kreyòl ayisyen: Mwa
magyar: Hónap
հայերեն: Ամիս
interlingua: Mense
Bahasa Indonesia: Bulan (penanggalan)
Iñupiak: Tatqiat
ГӀалгӀай: Бутт
Ido: Monato
íslenska: Mánuður
italiano: Mese
日本語: 月 (暦)
la .lojban.: masti
Basa Jawa: Sasi
ქართული: თვე
Taqbaylit: Ayyur
Kwanyama: Omwedi
kalaallisut: Ukiup qaammatai
ಕನ್ನಡ: ತಿಂಗಳು
한국어: 달 (시간)
къарачай-малкъар: Ай (заман)
Ripoarisch: Moohnd (Kalländo)
kurdî: Meh
kernowek: Mis
Latina: Mensis
Ladino: Mez
Lëtzebuergesch: Mount
лакку: Барз
Limburgs: Maondj
lumbaart: Més
ລາວ: ເດືອນ
lietuvių: Mėnuo
latviešu: Mēnesis
मैथिली: महिना
олык марий: Тылзе
македонски: Месец
മലയാളം: മാസം
монгол: Сар (тоолол)
मराठी: महिना
кырык мары: Тӹлзӹ (календарь)
Bahasa Melayu: Bulan (takwim)
эрзянь: Ков
Plattdüütsch: Maand (Tiet)
नेपाली: महिना
Nederlands: Maand
norsk nynorsk: Månad
norsk: Måned
Novial: Mensu
Nouormand: Mais
Sesotho sa Leboa: Kgwedi
Chi-Chewa: Mwezi
occitan: Mes
Livvinkarjala: Kuu
ଓଡ଼ିଆ: ମାସ
Ирон: Мæй
ਪੰਜਾਬੀ: ਮਹੀਨਾ
Deitsch: Munet
polski: Miesiąc
پنجابی: مہینا
português: Mês
Runa Simi: Killa pacha
Kirundi: Ukwezi
română: Lună (timp)
armãneashti: Mesu
tarandíne: Mise
русский: Месяц
Kinyarwanda: Ukwezi
संस्कृतम्: आङ्ग्लमासाः
саха тыла: Ый (кэм)
sardu: Mesi
Scots: Month
سنڌي: مهينو
davvisámegiella: Mánotbadji
Sängö: Nze tî ngu
srpskohrvatski / српскохрватски: Mjesec (jedinica)
Simple English: Month
slovenščina: Mesec
chiShona: Mwedzi (Mwaka)
Soomaaliga: Bilaha
српски / srpski: Месеци
Sranantongo: Mun (ten)
SiSwati: Ínyangá
Basa Sunda: Bulan (wayah)
svenska: Månad
Kiswahili: Mwezi (wakati)
ślůnski: Mjeśůnc
தமிழ்: மாதம்
తెలుగు: నెల
ไทย: เดือน
Tok Pisin: Mun (taim)
Türkçe: Ay (zaman)
татарча/tatarça: Ай
chiTumbuka: Mwezi
українська: Місяць (час)
اردو: مہینا
oʻzbekcha/ўзбекча: Oy (vaqt birligi)
vepsän kel’: Ku
Tiếng Việt: Tháng
West-Vlams: Moand
walon: Moes
Winaray: Bulan (oras)
Wolof: Weer
მარგალური: თუთა
ייִדיש: מאנאט
Yorùbá: Oṣù
Vahcuengh: Ndwen
中文:
Bân-lâm-gú: Goe̍h
粵語: 月份