Montserrati
English: Montserrat

Flag of the United Kingdom.svg
Montserrat
Flag of Montserrat.svgEmblema - Montserrati
FlamuriStema
Vendndodhja - Montserrati

Montserrati është një Territor Britanik përtej Oqeanit në Karaibe. Ai ndodhet në Ishujt Leeward, që janë pjesë e Antileve të Vogla në Indet Perëndimore. Montserrati është mesatarisht 16 km i gjatë dhe 11 km i gjërë dha ka 40 km vijë bregdetare.[1] Moserrati quhet edhe Ishulli Emerald i Karaibeve për shkak të ngjashmërisë me bregdetin e Irlandës dhe prejardhjes irlandeze të disa prej banorëve të tij.

Më 18 korrik 1995, vullkani Soufriere Hills dikur i qetë, në pjesën jugore të ishullit, u bë aktiv. Shpërthimi i tij shkatërroi kryeqytetin Plymouth të kohës gjeorgjiane të Montserratit dhe dy të tretat e popullsisë së ishullit u detyrua të ikte. Aktiviteti vullkanik vazhdon, duke prekur kryesisht rrethinat e Plymouth-it, përfshirë edhe objektet portuale të tij, dhe anën lindore të ishullit rreth ish Aeroportit W. H. Bramble, mbeturinat e të cilat u mbuluan nga llava vullkanike më 11 shkurt 2010.

Një "zonë e ndaluar" që zgjerohet nga brigjet jugore të ishullit në veri në një pjesë të Luginës Belham është imponuar për shkak të madhësisë së kupolës ekzistuese vullkanike dhe rrezikut potencial që rezulton nga aktiviteti piroklastik. Vizitorët në përgjithësi nuk lejohen të hyjnë në zonën e ndaluar, por një pamje mbresëlënëse e shkatërrimit të Plymouthit mund të shihet nga maja e Kodrës Garibaldi në Gjirin e Ishujve. Vullkani relativisht i qetë që nga fillim të vitit 2010, vazhdon të monitorohet nga afër nga Observatori i Vullkanit i Montserratit.

Një qytet i ri dhe port është duke u ndërtuar në Gjirin e Vogël, që është në bregun veriperëndimor të ishullit. Ndërsa ky ndërtim vazhdon, qendra e qeverisë dhe bizneseve ndodhet në Brades.

Montserrati e ka marrë emrin nga Kristofor Kolombi në udhëtimin e tij të dytë në Botën e Re më 1493.

Harta e Monserratit që tregon "Zonën e Ndaluar", për shkak të aktivitetit vullkanik.
Other Languages
Afrikaans: Montserrat
Alemannisch: Montserrat
አማርኛ: ሞንትሠራት
Ænglisc: Montserrat
العربية: مونتسرات
asturianu: Montserrat
azərbaycanca: Montserrat
تۆرکجه: مونتسرات
башҡортса: Монтсеррат
беларуская: Мантсерат
беларуская (тарашкевіца)‎: Мансэрат
български: Монсерат
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মন্টসের্রাট
brezhoneg: Enez Montserrat
bosanski: Montserrat
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Montserrat
нохчийн: Монтсеррат
Cymraeg: Montserrat
dansk: Montserrat
Deutsch: Montserrat
Zazaki: Montserrat
ދިވެހިބަސް: މޮންސެރާޓު
Ελληνικά: Μοντσερράτ
English: Montserrat
Esperanto: Moncerato
español: Montserrat
eesti: Montserrat
فارسی: مونتسرات
suomi: Montserrat
arpetan: Montsarrat
Nordfriisk: Montserrat
Gaeilge: Montsarat
Gagauz: Montserrat
客家語/Hak-kâ-ngî: Montserrat
עברית: מונטסראט
हिन्दी: मॉण्टसेराट
Fiji Hindi: Montserrat
hrvatski: Montserrat
Kreyòl ayisyen: Monsera
հայերեն: Մոնտսերատ
Bahasa Indonesia: Montserrat
íslenska: Montserrat
Patois: Mansarat
Basa Jawa: Montserrat
ქართული: მონსერატი
Qaraqalpaqsha: Montserrat
қазақша: Монтсеррат
한국어: 몬트세랫
kernowek: Montserrat
Кыргызча: Монтсеррат
Latina: Montserrat
Lëtzebuergesch: Montserrat (Antillen)
Lingua Franca Nova: Montserat
Limburgs: Montserrat
Ligure: Montserrat
lumbaart: Montserrat
lietuvių: Montseratas
latviešu: Montserrata
македонски: Монтсерат
кырык мары: Монтсеррат
Bahasa Melayu: Montserrat
эрзянь: Монтсеррат
Plattdüütsch: Montserrat
norsk nynorsk: Montserrat
norsk: Montserrat
Novial: Montserat
occitan: Montserrat
ਪੰਜਾਬੀ: ਮਾਂਟਸਰਾਤ
Papiamentu: Montserrat
پنجابی: مونتسرات
português: Montserrat
română: Montserrat
русский: Монтсеррат
Kinyarwanda: Monserati
sicilianu: Montserrat
Scots: Montserrat
srpskohrvatski / српскохрватски: Montserrat
Simple English: Montserrat
slovenčina: Montserrat (ostrov)
slovenščina: Monserat
српски / srpski: Монтсерат
Basa Sunda: Montserrat
svenska: Montserrat
Kiswahili: Montserrat
Tagalog: Montserrat
Türkçe: Montserrat
татарча/tatarça: Монтсеррат
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: مونتسەررات
українська: Монтсеррат
Tiếng Việt: Montserrat
Winaray: Montserrat
Wolof: Montserrat
მარგალური: მონსერატი
Yorùbá: Montserrat
Bân-lâm-gú: Montserrat