Milij Balakirev

Milij Balakirev

Milij Aleksejeviç Balakirev lindi më 2 janar 1837Nizhny Novgorod dhe vdiq më 29 maj 1910, ishte kompozitor rus. Pasi nuk është përmendur në burime biografike, ai nuk është martuar asnjëherë. Më herët, ai ishte liberal dhe ateist për një kohë.

Other Languages
asturianu: Mili Balákirev
azərbaycanca: Mili Balakirev
български: Милий Балакирев
español: Mili Balákirev
français: Mili Balakirev
Bahasa Indonesia: Mily Balakirev
Malagasy: Mily Balakirev
Nederlands: Mili Balakirev
norsk nynorsk: Milij Balakirev
português: Mily Balakirev
Runa Simi: Mily Balakirev
română: Mili Balakirev
srpskohrvatski / српскохрватски: Milij Balakirev
Simple English: Mily Balakirev
slovenščina: Milij Balakirjev
српски / srpski: Милиј Балакирјев
Kiswahili: Mily Balakirev
Tiếng Việt: Mily Balakirev