Michael Dell

Michael Saul Dell

Michael Dell 2010.jpg

Emri:Michael Saul
Mbiemri:Dell
Lindi më: (1965-02-23) 23 Shkurt, 1965 (53 vjeç)
Vendlindja:Houston, Texas, U.S.
Profesioni:Themelues i Dell

Michael Saul Dell (lindi me 23.02 1965) është një biznesmen Amerikan, filantrop dhe autor. Ai është i njohur si themelues i Dell, një nga kompanitë liderë për prodhimin e kompjuterëve persona. Ai ishte rankuar si i 41ti ne listën e me te pasurve për vitin 2012 nga revista Forbes, me një pasuri prej US$ 15,9 miliard ne Mars 2012.

Rinia dhe arsimimi

Michael Dell ishte lindur ne vitin 1965 ne Houston, Teksas, nga një familje hebreje mbiemri i te cilëve ishte përkthyer ne Anglisht nga Origjinali ne Gjermanisht Thal pasi familja kishte migruar ne SHBA. Djali i Lorraine Charlotte dhe Alexander Dell, nje dentist, Michael Dell shkoi ne Herod Elementary School ne Houston, Texas. Dell shkoi ne Memorial High School ne Houston, duke shitur Huston Post gjate verës.

Other Languages
العربية: مايكل ديل
azərbaycanca: Maykl Del
беларуская: Майкл Дэл
català: Michael Dell
čeština: Michael Dell
Deutsch: Michael Dell
English: Michael Dell
español: Michael Dell
فارسی: مایکل دل
français: Michael Dell
עברית: מייקל דל
հայերեն: Մայքլ Դելլ
Bahasa Indonesia: Michael Dell
italiano: Michael Dell
қазақша: Майкл Делл
한국어: 마이클 델
lietuvių: Michael Dell
монгол: Майкл Делл
မြန်မာဘာသာ: မိုက်ကယ် ဒဲလ်
Nederlands: Michael Dell
polski: Michael Dell
پنجابی: مائیکل ڈل
português: Michael Dell
русский: Делл, Майкл
Simple English: Michael Dell
svenska: Michael Dell
Kiswahili: Michael Dell
Türkçe: Michael Dell
українська: Майкл Делл
Tiếng Việt: Michael Dell