Michael C. Hall

Michael C. Hall 2011.jpg

majkëll Carlyle Hall, është një aktor amerikan, i njohur më shumë për rolin e tij Dekstër Morgën, në serialin televiziv Dexter (2006), u lind më 1 shkurt 1971, në Karolinën e Veriut.Përveç rolit të tij në Dexter, ai luajti edhe në një tjetër serial rolin kryesor, Six Feet Under, serial amerikan, 2001. Në 2010-n, ai fitoi Golden Globe Award dhe Screen Actors Guild Award, si aktori më i mirë, për rolin e tij te Dexteri.

  • vitet e fëmijërisë

Vitet e fëmijërisë

Hall u lind në Raleigh, Karolinë e Veriut. E ëma e tij, Janice (Styons) Hall është këshilltare në kolegjin „Lees-McRae“, ndërsa i ati, William Carlyle Hall, punoi për kompaninë amerikane, IBM. majkëll C. Hall u rrit si i vetmi fëmijë në familjen 2-anëtarëshe, pasi që para ardhjes në jetë të majkëllit, motra e tij kishte vdekur në foshnjëri. Një citat nga majkëlli: „Familja ime është një farë 'lidhje njëfishe', pra lidhja është e fuqishme, unë e nëna.“ Babai i tij vdiq nga kanceri i prostatës kur djaloshi ishte vetëm 11-vjeç.

Other Languages
Afrikaans: Michael C. Hall
العربية: مايكل ك. هول
asturianu: Michael C. Hall
български: Майкъл Хол
čeština: Michael C. Hall
español: Michael C. Hall
français: Michael C. Hall
hrvatski: Michael C. Hall
Bahasa Indonesia: Michael C. Hall
italiano: Michael C. Hall
한국어: 마이클 C. 홀
Lëtzebuergesch: Michael C. Hall
lietuvių: Michael C. Hall
Nederlands: Michael C. Hall
português: Michael C. Hall
română: Michael C. Hall
srpskohrvatski / српскохрватски: Michael C. Hall
slovenčina: Michael C. Hall
српски / srpski: Мајкл Си Хол
Türkçe: Michael C. Hall
українська: Майкл Голл
Tiếng Việt: Michael Hall
Bân-lâm-gú: Michael C. Hall