Metonimia

"Metonimia" - Metonimi vjen nga greqishtja metonymia - ndërrim, zëvendësim emri. Është një fjalë e figurshme, që përftohet duke zëvendësuar një emër të një sendi, të një frymori a dukurie më një emër tjetër, që ka lidhje më të nga prania e përbashkët në kohë, në hapësirë, si rrjedhim, si shkak.Metafora tregon bartje të kuptimit të një fjale tek një tjetër sipas disa ngjashmërive.Te metonimia zhvendosja kuptimore bazohet në raporte të caktuara vartësie midis termit të parë dhe termit të figurshëm që i përkasin së njëjtës fushë kuptimore.Te metonimia kuptimi i figurshëm fshin kuptimin e parë.

Shembull:

  • Nëse themi "i ka hyrë lepuri në bark" në këtë rast është përdorur lepuri si emër konkret në vend të frikës si emër jokonkret (abstrakt). Dhe nuk ja shkeli pragun.

Kjo është një lloj metonimie kur përdorët emri konkret në vend të emrit jokonkret.Menotimia perdoret si figure artistike tek rapsoditë dhe bemat e cuditcme dhe ka te beje me gjendjet shpirterore psh. frikë, gëzim etj.

Other Languages
العربية: كناية
azərbaycanca: Metonimiya
беларуская: Метанімія
беларуская (тарашкевіца)‎: Мэтанімія
български: Метонимия
català: Metonímia
čeština: Metonymie
Cymraeg: Trawsenwad
dansk: Metonymi
Deutsch: Metonymie
Ελληνικά: Μετωνυμία
English: Metonymy
Esperanto: Metonimio
español: Metonimia
euskara: Metonimia
فارسی: کنایه
suomi: Metonymia
français: Métonymie
贛語: 轉喻
galego: Metonimia
עברית: מטונימיה
हिन्दी: उपलक्षण
hrvatski: Metonimija
magyar: Metonímia
interlingua: Metonymia
Bahasa Indonesia: Metonimia
íslenska: Nafnskipti
italiano: Metonimia
日本語: 換喩
қазақша: Метонимия
한국어: 환유
Кыргызча: Метонимия
Latina: Metonymia
македонски: Метонимија
Nederlands: Metonymie
norsk nynorsk: Metonymi
norsk: Metonymi
ਪੰਜਾਬੀ: ਮੈਟੋਨਮੀ
polski: Metonimia
português: Metonímia
română: Metonimie
русский: Метонимия
саха тыла: Метонимия
sicilianu: Mitunìmia
Scots: Metonymy
srpskohrvatski / српскохрватски: Metonimija
Simple English: Metonymy
slovenčina: Metonymia
slovenščina: Metonimija
српски / srpski: Метонимија
svenska: Metonymi
தமிழ்: ஆகு பெயர்
татарча/tatarça: Метонимия
українська: Метонімія
oʻzbekcha/ўзбекча: Metonimiya
Tiếng Việt: Hoán dụ
中文: 轉喻
粵語: 借喻