Merce Rodoreda

Merce Rodoreda i Gurgui
Rodoreda.jpg
Të dhënat personale
Lindi më:10 tetor 1908
Lindi në:Barcelonë
Vdiq më:13 prill 1983
Vdiq në:Gironë
Kombësia:Spanjolle
Profesioni:Shkrimtare


Merce Rodoreda i Gurgui (10 tetor 1908 – 13 prill 1983) ishte noveliste spanjolle që shkroi në gjuhën katalunase.

Ajo konsiderohet të jetë novelistja më e rëndësishme e periudhës së pasluftës. Novela e saj La plaça del diamant (‘Diamanti katrore’, i përkthyer si Koha e Pëllumbave, 1962) u vlerësua si novela më e mirë e gjithë kohës dhe që nga viti kur u publikua për herë të parë, ajo u përkthye në mbi 30 gjuhë. Po ashtu konsiderohet si njëra nga novelat më të mira të botuara në Spanjës pas Luftës Civile Spanjolle.[1]

Other Languages
Afrikaans: Mercè Rodoreda
aragonés: Mercè Rodoreda
asturianu: Mercè Rodoreda
беларуская: Мерсэ Радарэда
беларуская (тарашкевіца)‎: Мэрсэ Радарэда
български: Мерсе Родореда
čeština: Mercè Rodoreda
Ελληνικά: Μερσέ Ροδορέδα
emiliàn e rumagnòl: Mercè Rodoreda
Esperanto: Mercè Rodoreda
español: Mercè Rodoreda
estremeñu: Mercè Rodoreda
français: Mercè Rodoreda
Fiji Hindi: Mercè Rodoreda
hrvatski: Mercè Rodoreda
íslenska: Mercè Rodoreda
italiano: Mercè Rodoreda
Mirandés: Mercè Rodoreda
Nederlands: Mercè Rodoreda
português: Mercè Rodoreda
română: Mercè Rodoreda
Simple English: Mercè Rodoreda
slovenčina: Mercè Rodoreda
slovenščina: Mercè Rodoreda
Türkçe: Mercè Rodoreda
українська: Мерсе Родореда