Mein Kampf

Mein Kampf (sq:Lufta Ime) (en:My Struggle) është autobiografia manifestimi politik i liderit nazist Adolf Hitler në të cilën shfaqen idetë politike dhe piksynimet politke të vet autorit Adolf Hitler. Ky libër është publikuar në vitin 1925 dhe vëllimi i dytë është botuar në vitin 1926 në shtypshkronjën Katolike Hieronymites kur kryeredaktor ishte Bernhard Stempfle i cili vdiq në Natën e gjameve te thyer.Hitleri filloi diktimin e librit zëvendësit të tij Rudolf Hess, ndërsa burgosur për atë që konsiderohet të jetë "krime politike" e mëposhtme puç e tij të dështuar në Mynih në nëntor 1923. Megjithëse Hitleri mori shumë vizitorë fillimisht, ai shpejt u përkushtua tërësisht të librit. Ndërsa ai vazhdoi, Hitleri e kuptoi se ajo do të duhet të jetë një punë dy-vëllimit, me vëllimin e parë të planifikuar për të dalë në fillim të vitit 1925. Guvernatori i Landsberg vuri në dukje në atë kohë se "ai Hitleri shpreson se libri do të kandidojë në shumë botime, duke bërë të mundur atë për të përmbushur detyrimet e tij financiare dhe për të mbuluar shpenzimet e kryera në kohën e gjyqit të tij.

Mein Kampf
Mein Kampf dust jacket.jpeg
Kopertina e Librit
AutoriAdolf Hitler
Titulli origjinalMein Kampf
Illustrator
ShtetiGjermania
GjuhaGjermanisht
Subjekt(e)Politika
BotuesiHieronymites
Botimi
Media tipi
Faqe720 faqe
ISBN0-395-92503-7
Other Languages
Afrikaans: Mein Kampf
العربية: كفاحي (كتاب)
مصرى: كفاحى
azərbaycanca: Mein Kampf
Bikol Central: Mein Kampf
беларуская: Мая барацьба
български: Моята борба
bosanski: Mein Kampf
català: Mein Kampf
Cebuano: Mein Kampf
čeština: Mein Kampf
Cymraeg: Mein Kampf
dansk: Mein Kampf
Deutsch: Mein Kampf
Ελληνικά: Ο Αγών μου
English: Mein Kampf
Esperanto: Mein Kampf
español: Mi lucha
eesti: Mein Kampf
euskara: Mein Kampf
فارسی: نبرد من
suomi: Taisteluni
français: Mein Kampf
Gaeilge: Mein Kampf
galego: Mein Kampf
हिन्दी: मीन कैम्फ
hrvatski: Mein Kampf
magyar: Mein Kampf
հայերեն: Իմ պայքարը
Bahasa Indonesia: Mein Kampf
íslenska: Mein Kampf
italiano: Mein Kampf
日本語: 我が闘争
Basa Jawa: Mein Kampf
ქართული: ჩემი ბრძოლა
한국어: 나의 투쟁
Latina: Mein Kampf
Lingua Franca Nova: Mein Kampf
lietuvių: Mano kova
latviešu: Mana cīņa
македонски: Мојата борба
Bahasa Melayu: Mein Kampf
Mirandés: Mein Kampf
Nederlands: Mein Kampf
norsk: Mein Kampf
occitan: Mein Kampf
polski: Mein Kampf
português: Mein Kampf
română: Mein Kampf
armãneashti: Mein Kampf
русский: Моя борьба
Scots: Mein Kampf
srpskohrvatski / српскохрватски: Mein Kampf
Simple English: Mein Kampf
slovenčina: Mein Kampf
slovenščina: Moj boj
српски / srpski: Мајн кампф
svenska: Mein Kampf
Kiswahili: Mein Kampf
Tagalog: Mein Kampf
Türkçe: Kavgam
українська: Моя боротьба
Tiếng Việt: Mein Kampf
ייִדיש: מיין קאמף
Zeêuws: Mein Kampf
中文: 我的奋斗
Bân-lâm-gú: Mein Kampf