Mehmeti III

Sulltan Mehmedi i III
Mehmed III.jpg
Sulltan i Perandorisë Osmane
15 janar 1595 – 22 dhjetor 1603
Paraardhësi: Murati i III
Pasardhësi: Ahmedi i I
Të dhënat personale
Lindi më: 26 maj 1566
Lindi në: Manisa Perandoria Osmane
Vdiq më: 22 dhjetor 1603
Vdiq në: Stamboll Perandoria Osmane
Profesioni: Sulltan(Perandor)
Feja: Mysliman


Mehmedi i III u lind më 26 maj 1566 dhe jetoi gjer më 22 dhjetor 1603. Sulltan ishte prej vitit 1595 gjer më 1603. Ishte i biri i Ahmetit te parë, mësimet e para i mori në Manisa dhe pas vdekjes së të atit më 1595 u ul në fron.

Bëri një lufte kunder Austris të cilë e fitoi, më pas u bë dhe lufta e njohur "Lufta e Haçovës" të cilën e fituan osmanët, më pas luftoj me safevidëd ku u neshkruajt një marrveshje miqësore. Më vitin 1603 vdiq në Stamboll.

Other Languages
Afrikaans: Mehmet III
azərbaycanca: III Mehmed
беларуская: Мехмед III
български: Мехмед III
brezhoneg: Mehmet III
bosanski: Mehmed III
català: Mehmet III
čeština: Mehmed III.
dansk: Mehmet 3.
Deutsch: Mehmed III.
Zazaki: Mehmed III
Ελληνικά: Μωάμεθ Γ΄
English: Mehmed III
español: Mehmed III
eesti: Mehmet III
euskara: Mehmed III.a
فارسی: محمد سوم
suomi: Mehmed III
français: Mehmed III
Gàidhlig: Mehmed III
हिन्दी: महमद तृतीय
hrvatski: Mehmed III.
Հայերեն: Մեհմեդ III
Bahasa Indonesia: Mehmed III
íslenska: Mehmed 3.
italiano: Mehmet III
日本語: メフメト3世
ქართული: მეჰმედ III
қазақша: III Мехмет
latviešu: Mehmeds III
македонски: Мехмед III
Bahasa Melayu: Mehmed III
Nederlands: Mehmet III
norsk: Mehmet III
polski: Mehmed III
پنجابی: محمد III
português: Mehmed III
русский: Мехмед III
Scots: Mehmed III
srpskohrvatski / српскохрватски: Mehmed III
slovenčina: Mehmed III.
slovenščina: Mehmed III.
српски / srpski: Мехмед III
svenska: Mehmet III
Türkçe: III. Mehmed
українська: Мехмед III
oʻzbekcha/ўзбекча: Mahmud III
Tiếng Việt: Mehmed III
Bân-lâm-gú: Mehmed 3-sè