Matlab

Matlab është software i llogaritjeve teknike dhe numerike në pronësi të MATHWORKS inc. Një software thuajse i njëjte me Matlab është Octave, por i licencuar prej GNU Gneneral Public License (GPL). Dallimi kryesor me Matlab janë funksionet grafike, që në Octave janë funksione të GNU PLOT, një software grafik edhe ky i licencuar me GNU GPL. Grafiket në Matlab janë më të sofistikuara dhe japin rezultate shumë më të mira. Matlab është program i konceptuar për të kryer llogaritje numerike në mënyre sa më të thjeshte dhe ku problemet dhe zgjidhjet shprehen ashtu siç shkruhen matematikisht.

Other Languages
العربية: ماتلاب
azərbaycanca: MATLAB
български: MATLAB
bosanski: MATLAB
català: MATLAB
کوردی: ماتلاب
čeština: MATLAB
dansk: MATLAB
Deutsch: Matlab
Ελληνικά: MATLAB
English: MATLAB
español: MATLAB
فارسی: متلب
suomi: MATLAB
français: MATLAB
עברית: MATLAB
हिन्दी: मैटलैब
hrvatski: MATLAB
magyar: MATLAB
Bahasa Indonesia: MATLAB
íslenska: MATLAB
italiano: MATLAB
日本語: MATLAB
Qaraqalpaqsha: MATLAB
한국어: MATLAB
lietuvių: MATLAB
македонски: MATLAB
Bahasa Melayu: MATLAB
မြန်မာဘာသာ: MATLAB
Nederlands: MATLAB
norsk nynorsk: MATLAB
norsk: MATLAB
polski: MATLAB
português: MATLAB
română: MATLAB
русский: MATLAB
Scots: MATLAB
srpskohrvatski / српскохрватски: MATLAB
slovenčina: MATLAB
slovenščina: MATLAB
српски / srpski: MATLAB
svenska: Matlab
தமிழ்: மேட்லேப்
тоҷикӣ: MATLAB
Türkmençe: MATLAB
Tagalog: MATLAB
Türkçe: MATLAB
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: مەتلەب
українська: MATLAB
اردو: میٹلیب
Tiếng Việt: MATLAB
中文: MATLAB
Bân-lâm-gú: MATLAB