Marka tregtare
English: Trademark


Marka (anglisht: Trademark) është çdo shënjë (simbol) që mund të rapresentohet në mënyre grafike, sidomos fjalë, të përmbushur emrat e personave, vizatim, shkronja, shifra, forma të produkteve, tonalitete ngjyrash që identifikon një person, organizacion, kompani ose entitet governativ.

Marka tregtare është një tregues apo shenjë dallues/e e një lloji që përdoret nga individët, organizatat apo personat tjerë juridik, për të identifikuar në mënyrë të veçantë llojin e shërbimeve/produkteve tek klientët dhe për të i dalluar ato shërbime/produkte nga shërbimet/produktet e entiteteve tjera. Marka tregtare është një lloj i pronësisë intelektuale dhe në mënyrë të veçantë përmban një emër, fjalë, frazë, logo, simbol, dizajn, pamje, apo një kombinim të këtyre elementeve.

Marka mund të jetë e regjistruar (®) ose mark për produktet e një organizacioni, kompani, entitet governativ ose personi (™).

  • shiko edhe

Shiko edhe


Other Languages
العربية: علامة تجارية
azərbaycanca: Əmtəə nişanı
беларуская: Таварны знак
беларуская (тарашкевіца)‎: Таварны знак
български: Търговска марка
dansk: Varemærke
Deutsch: Marke (Recht)
Ελληνικά: Εμπορικό σήμα
English: Trademark
Esperanto: Registrita marko
eesti: Kaubamärk
Frysk: Merknammen
Gaeilge: Trádmharc
עברית: סימן מסחר
hrvatski: Žig
magyar: Védjegy
հայերեն: Ապրանքանիշ
Bahasa Indonesia: Merek
íslenska: Vörumerki
日本語: 商標
한국어: 상표
lietuvių: Prekės ženklas
Bahasa Melayu: Tanda dagangan
Nederlands: Merk
norsk nynorsk: Varemerke
norsk: Varemerke
português: Marca registrada
Scots: Tred merk
srpskohrvatski / српскохрватски: Registrirani zaštitni znak
සිංහල: වෙළඳ ලකුණ
Simple English: Trademark
slovenčina: Ochranná známka
slovenščina: Blagovna znamka
српски / srpski: Жиг
svenska: Varumärke
Türkçe: Alametifarika
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: تاۋار ماركىسى
Tiếng Việt: Thương hiệu
中文: 商标
Bân-lâm-gú: Siong-phiau
粵語: 嘜頭