Maracay
English: Maracay

Maracay
Qytet
Njohur siCiudad Jardín
(Shqip: Qyteti i kopshteve)
noform
Pamja e qytetit natën
Stema_figura
Emblema
Bandera de Maracay.svg
Flamuri
Vendndodhja
Maracay is located in Venezuela
Maracay
Maracay

Administrimi
ShtetiFlamuri Venezuela
KomunaGirardot
Kryetari i BashkisëPedro Bastidas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja911,57 km2
Lartësia436 m (m.n.d.)
Popullsia792,281 banorë
Dendësia869,14 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi5 mars 1701
Zona KohoreUTC-4
Kodi Postal2101-2104
Prefiksi243
Koordinatat10° 14′ 49″ Veri

67° 35′ 46″ Perëndim

Faqja Zyrtare Uebfaqja Zyrtare

Maracay është qytet në veri të qendrës në Venezuelës, afër bregdetit Karaibeve dhe është kryeqyteti i shtetit Aragua. Sipas vitit 2015, qyteti ka pasur 792,281 banorë.

Historia

Qyteti u themelua më 5 mars 1701 nga ipeshkivi Diego de Baños y Sotomayor në luginën Tocopio dhe Tapatapa në Venezuelën veriore.

Other Languages
Afrikaans: Maracay
aragonés: Maracay
العربية: ماراكاي
مصرى: ماراكاى
Aymar aru: Marakay
български: Маракай
català: Maracay
Cebuano: Maracay
dansk: Maracay
Deutsch: Maracay
Ελληνικά: Μαρακάι
English: Maracay
Esperanto: Marakajo
español: Maracay
euskara: Maracay
فارسی: ماراکای
suomi: Maracay
français: Maracay
italiano: Maracay
日本語: マラカイ
ქართული: მარაკაი
қазақша: Маракай
한국어: 마라카이
lietuvių: Marakajus
мокшень: Маракай
Nederlands: Maracay
norsk: Maracay
Ирон: Маракай
polski: Maracay
português: Maracay
Runa Simi: Marakay
română: Maracay
русский: Маракай
Scots: Maracay
srpskohrvatski / српскохрватски: Maracay
svenska: Maracay
Türkçe: Maracay
татарча/tatarça: Маракай
українська: Маракай
اردو: ماراکای
vepsän kel’: Marakai
Tiếng Việt: Maracay
Volapük: Maracay
Winaray: Maracay
中文: 马拉凯