Mançester

QSicon in Arbeit.svgKy artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme, Pa lidhje interwiki, Pa referenca --Liridon (diskutimet) 8 korrik 2015 13:55 (CEST)
Mançester
City of Manchester
Qytet
Njohur si"Pambukopolis", "Qyteti Magazinë", "Qyteti i shiut", "Kryeqëndra e Veriut", Madchester, Mancunia
Motoja"Concilio Et Labore" (Me mënçuri e përpjekje)
noform
Pamje nga Mançester
Stema_figura
Stema e Mançesterit
Vendndodhja
Mançester is located in Britania e Madhe
Mançester
Mançester

Administrimi
ShtetiFlamuri Anglia
Qarku ceremonialGreater Manchester
Qarku historik
Kryetari i BashkisëMark Hackett
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja115.65 km2
Lartësia38 - 78 m (m.n.d.)
Popullsia464,200 banorë
 •  urbane2,240,230 banorë
Dendësia3,815 banorë/km2
Të dhëna të tjera
ThemelimiShek. I (Statusi 1853)
VendasitMankunjan/e
Zona KohoreUTC±0
Prefiksi0161
Koordinatat53° 28′ 0″ Veri

2° 14′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare manchester.gov.uk


Mançester është një qytet në Angli, Mbretëria e Bashkuar. Historia e regjistruar e Mançesterit fillon me vendbanimin civil të lidhur me fortesën romake të Mamucium ose Mancunium, e cila u krijua rreth vitit 79 pas Krishtit në një bllok ranor pranë bashkimit të lumenjve Medlock dhe Irwell. Gjatë gjithë Mesjetës, Mançester mbeti një njësi feudale, por filloi të zgjerohej me një ritëm të shpejte ne fillim të shekullit të 19-të. Urbanizimi i paplanifikuar i Mançesterit erdhi nga një bum në prodhimin e tekstileve gjatë Revolucionit Industrial dhe rezultoi që ai të bëhej qyteti i parë i industrializuar në botë.

Other Languages
Afrikaans: Manchester
አማርኛ: ማንችስተር
aragonés: Manchester
Ænglisc: Mameceaster
العربية: مانشستر
مصرى: مانشستر
asturianu: Mánchester
azərbaycanca: Mançester
تۆرکجه: منچستر
беларуская: Манчэстэр
беларуская (тарашкевіца)‎: Манчэстэр
български: Манчестър
brezhoneg: Manchester
bosanski: Manchester
català: Manchester
нохчийн: Манчестер
کوردی: مەنچستەر
čeština: Manchester
Cymraeg: Manceinion
dansk: Manchester
Deutsch: Manchester
Ελληνικά: Μάντσεστερ
English: Manchester
Esperanto: Manĉestro
español: Mánchester
eesti: Manchester
euskara: Manchester
estremeñu: Manchester
فارسی: منچستر
suomi: Manchester
føroyskt: Manchester
français: Manchester
Frysk: Manchester
Gaeilge: Manchain
Gàidhlig: Manchester
galego: Manchester
Gaelg: Manchuin
Hausa: Manchester
客家語/Hak-kâ-ngî: Manchester
עברית: מנצ'סטר
हिन्दी: मैन्चेस्टर
hrvatski: Manchester
magyar: Manchester
հայերեն: Մանչեստր
Bahasa Indonesia: Manchester
Interlingue: Manchester
íslenska: Manchester
italiano: Manchester
ქართული: მანჩესტერი
Qaraqalpaqsha: Manchester
Taqbaylit: Manchester
қазақша: Манчестер
ភាសាខ្មែរ: មែនឈេសទ័រ
한국어: 맨체스터
Кыргызча: Манчестер
Latina: Mancunium
Lingua Franca Nova: Manchester
Limburgs: Manchester
lietuvių: Mančesteris
latviešu: Mančestra
македонски: Манчестер
монгол: Манчестер
मराठी: मँचेस्टर
Bahasa Melayu: Manchester
မြန်မာဘာသာ: မန်ချက်စတာမြို့
مازِرونی: منچستر
Nedersaksies: Mesjester (Engeland)
Nederlands: Manchester
norsk nynorsk: Manchester
norsk: Manchester
Nouormand: Manchêtre
occitan: Manchester
ਪੰਜਾਬੀ: ਮਾਨਚੈਸਟਰ
polski: Manchester
Piemontèis: Manchester
پنجابی: مانچسٹر
português: Manchester
Runa Simi: Manchester
română: Manchester
armãneashti: Manchester
русский: Манчестер
sardu: Manchester
sicilianu: Manchester
Scots: Manchester
srpskohrvatski / српскохрватски: Manchester
Simple English: Manchester
slovenčina: Manchester
slovenščina: Manchester
Soomaaliga: Manchester
српски / srpski: Манчестер
svenska: Manchester
Kiswahili: Manchester
ślůnski: Manchester
తెలుగు: మాంచెస్టర్
Tagalog: Manchester
Türkçe: Manchester
татарча/tatarça: Mançester
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: Manchéstér
українська: Манчестер
اردو: مانچسٹر
oʻzbekcha/ўзбекча: Manchester
vèneto: Manchester
vepsän kel’: Mančester
Tiếng Việt: Manchester
Volapük: Manchester
Winaray: Manchester
吴语: 曼彻斯特
მარგალური: მანჩესტერი
ייִדיש: מאנטשעסטער
Zeêuws: Manchester
中文: 曼彻斯特
Bân-lâm-gú: Manchester
粵語: 曼徹斯特