Maks Frish

Max Frisch (1961)

Max Rudolf Frisch (* 15. Mund të 1911 , në Zürich; † 4. Prill 1991 po aty) ishte një Zviceran shkrimtar dhe arkitekt. Me teatrin copa, të tilla si Biedermann dhe arsonists , apo Andorra , si dhe me tij tre romanet e madhe Stiller, Homo faber dhe Mein Emrin sei Gantenbein arritur të Freskët të një audience të gjerë, dhe gjeti në hyrje të shkollës Canon. Përveç kësaj, ai botoi radio luan, tregime të shkurtra dhe më të vogla tekstet e prozës , si dhe dy revista letrare të periudhave kohore të 1946 në vitin 1949, dhe 1966 për 1971.

Të rinjtë Max Frisch ndjerë civile dhe artistike ekzistencën si të papajtueshëm dhe ishte për një kohë të gjatë të pasigurt për atë lloj jete ai duhet të zgjidhni dizajn. Si rezultat, u diplomua nga të Freskët pas një përzunë gjuhës dhe letërsisë gjermanetë studimeve, dhe e para letrare të Punës një studim i arkitekturës dhe ka punuar për disa vite si arkitekt. Pas suksesit të romanit të tij, Stiller vendosi që më në fund e vendosur për një jetë si një shkrimtar dhe e la familjen e tij, për të Shkruar, për të kushtojnë për të.

Në qendër të Frisch e Krijuar është shpesh një konfrontim me veten, me shumë nga çështjet e ngritura ashtu siç është tipike për post-moderne e njerëzve janë: Gjeni dhe një Kërkesë e vetë identitetin e tyre, sidomos në takim me të ngurtë, imazhet e të tjerëve, ndërtimi i tij biografi, rolet gjinore, dhe zgjidhjen e tyre, si dhe pyetjen, se çfarë me gjuhën speakable. Në literaturën e projektuar ditari, autobiographical me imagjinar elemente që i lidh, e gjen të Freskët letrare Formë, ai, në veçanti, dhe në e tij të gjerë udhëton reflektohet. Pasi për vite ai jetoi jashtë vendit, kishte të punësuar të Freskët pas kthimit të tij, përveç kësaj, gjithnjë e më kritike e vendi i tij, Zvicër.

Other Languages
Alemannisch: Max Frisch
العربية: ماكس فريش
تۆرکجه: ماکس فریش
беларуская: Макс Фрыш
беларуская (тарашкевіца)‎: Макс Фрыш
български: Макс Фриш
català: Max Frisch
čeština: Max Frisch
dansk: Max Frisch
Deutsch: Max Frisch
Ελληνικά: Μαξ Φρις
English: Max Frisch
Esperanto: Max Frisch
español: Max Frisch
eesti: Max Frisch
euskara: Max Frisch
فارسی: ماکس فریش
suomi: Max Frisch
français: Max Frisch
galego: Max Frisch
עברית: מקס פריש
hrvatski: Max Frisch
magyar: Max Frisch
հայերեն: Մաքս Ֆրիշ
íslenska: Max Frisch
italiano: Max Frisch
ქართული: მაქს ფრიში
한국어: 막스 프리슈
Lëtzebuergesch: Max Frisch
lietuvių: Max Frisch
latviešu: Makss Frišs
Nederlands: Max Frisch
norsk: Max Frisch
polski: Max Frisch
português: Max Frisch
română: Max Frisch
русский: Фриш, Макс
srpskohrvatski / српскохрватски: Max Frisch
slovenčina: Max Frisch
српски / srpski: Макс Фриш
svenska: Max Frisch
Türkçe: Max Frisch
українська: Макс Фріш
Tiếng Việt: Max Frisch