Magnetizmi

Një magnet katërpolar

Magnetizmi është klasë e fenomeneve fizike që janë të ndërlidhura me fushë magnetike. Rrymat elektrike dhe baza e momentit magnetik për pjesët elementare japin rritje të fushës magnetike. Efekti më i njohur është në magnetet permanente, të cilët kanë moment magnetik të qëndrueshme të shkaktuar nga ferromagnetizmi. Shumica e materialeve nuk kanë momente permanente. Disa tërhiqen nga një fushë magnetike (paramagnetizmi); të tjerat janë të revoltuara nga një fushë magnetike (diamagnetizmi); të tjerat kanë marrëdhënie më të komplikur me një fushë të aplikar magnetike (sjellja e xhamit rrotullues dhe antiferromagnetizmi). Substancat që janë të papërfillshme nga efektet e magnetizmit quhen substanca jo-magnetike. Këtu përfshihet bakri, alumini, gazrat, dhe plastika. Oksigjeni i pastër ekspozon veti magnetike kur ftohet në një gjendje të lëngët.

Gjendja magnetike (ose faza) e një materiali varet nga temperature (dhe variabla të tjera si shtypja dhe fusha magnetike e aplikur) kështu që një matrial mund të ketë më shumë se një formë të magnetizmit.

Other Languages
Afrikaans: Magnetisme
العربية: مغناطيسية
asturianu: Magnetismu
azərbaycanca: Maqnetizm
Boarisch: Magnetismus
беларуская: Магнетызм
беларуская (тарашкевіца)‎: Магнэтызм
български: Магнетизъм
བོད་ཡིག: ཁབ་ལེན་
brezhoneg: Gwarellegezh
bosanski: Magnetizam
català: Magnetisme
čeština: Magnetismus
dansk: Magnetisme
Deutsch: Magnetismus
Ελληνικά: Μαγνητισμός
English: Magnetism
Esperanto: Magnetismo
español: Magnetismo
eesti: Magnetism
euskara: Magnetismo
فارسی: مغناطیس
suomi: Magnetismi
Võro: Magnõtism
français: Magnétisme
Gaeilge: Maighnéadas
galego: Magnetismo
עברית: מגנטיות
हिन्दी: चुम्बकत्व
hrvatski: Magnetizam
magyar: Mágnesség
Bahasa Indonesia: Magnetisme
íslenska: Segulmagn
italiano: Magnetismo
日本語: 磁性
la .lojban.: makykai
қазақша: Магнетизм
ಕನ್ನಡ: ಕಾಂತತೆ
한국어: 자기
Lëtzebuergesch: Magnetismus
Limburgs: Magnetisme
lietuvių: Magnetizmas
latviešu: Magnētisms
മലയാളം: കാന്തികത
Bahasa Melayu: Kemagnetan
Nederlands: Magnetisme
norsk nynorsk: Magnetisme
norsk: Magnetisme
ਪੰਜਾਬੀ: ਚੁੰਬਕਤਾ
polski: Magnetyzm
português: Magnetismo
Runa Simi: Llut'ariy
română: Magnetism
русский: Магнетизм
sicilianu: Magnitismu
Scots: Magnetism
srpskohrvatski / српскохрватски: Magnetizam
Simple English: Magnetism
slovenčina: Magnetizmus
slovenščina: Magnetizem
српски / srpski: Магнетизам
Basa Sunda: Magnétisme
svenska: Magnetism
Kiswahili: Usumaku
Tagalog: Magnetismo
Türkçe: Mıknatıslık
українська: Магнетизм
Tiếng Việt: Từ học
Winaray: Magnetismo
吴语:
中文:
Bân-lâm-gú: Chû-khì
粵語: