Lubjana
English: Ljubljana

Lubjana
Sllovenisht : Ljubljana
Qytet
noform
Pamje nga Lubjana
Vendndodhja
Lubjana is located in Sllovenia
Lubjana
Lubjana

Administrimi
ShtetiFlamuri Sllovenia
BashkiaBashkia Qytet e Lubjanës
Kryetari i BashkisëZoran Janković
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja163,8 km2
Lartësia295 m (m.n.d.)
Popullsia(2014) 277.554 banorë
Dendësia1.695 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi1112–1125 (përmendet për herë të parë), 1220 (statusi qytet)
Zona KohoreUTC+1
VeroreUTC+2
Kodi Postal1000—1211, 1231, 1260, 1261
Prefiksi01
AeroportiAeroporti Jože Pučnik i Lubjanës (Codi IATA: LJU)
TargaLJ
Koordinatat46° 03′ 20″ Veri

14° 30′ 30″ Lindje

Faqja Zyrtare www.ljubljana.si
Lubjana

Lubjana (emri I vjetër Emona) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Sllovenisë.Lubjana ndodhet në mesin e rrugës tregtare midis veriut të Detit Adriatik dhe rajonin të Danubit. Ajo ishte kryeqyteti historik i Carniolës, një pjesë e Austro-Hungarisë e banuar nga sllovenët, dhe ajo ka qenë qendra politike, kulturore, arsimore, ekonomike dhe administrative e Sllovenisë së pavarur që nga viti 1991. Vendndodhja gjeografike, qendrore e saj në Slloveni, lidhjet e transportit, përqendrimi i industrisë, institucioneve shkencore dhe kërkimore dhe tradita kulturore janë faktorët kontribues për pozicionin e saj udhëheqës.

Other Languages
Acèh: Ljubljana
Afrikaans: Ljubljana
Alemannisch: Ljubljana
አማርኛ: ልዩብልያና
aragonés: Ljubljana
العربية: ليوبليانا
asturianu: Liubliana
авар: Любляна
azərbaycanca: Lyublyana
башҡортса: Любляна
Boarisch: Laiboch
žemaitėška: Liublijana
Bikol Central: Ljubljana
беларуская: Любляна
беларуская (тарашкевіца)‎: Любляна
български: Любляна
བོད་ཡིག: ལི་པོ་ཡ་ན།
brezhoneg: Ljubljana
bosanski: Ljubljana
català: Ljubljana
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Ljubljana
нохчийн: Любляна
Cebuano: Ljubljana
کوردی: لیوبلیانا
qırımtatarca: Lüblâna
čeština: Lublaň
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Люблꙗна
Чӑвашла: Любляна
Cymraeg: Ljubljana
dansk: Ljubljana
Deutsch: Ljubljana
dolnoserbski: Ljubljana
Ελληνικά: Λιουμπλιάνα
English: Ljubljana
Esperanto: Ljubljano
español: Liubliana
eesti: Ljubljana
euskara: Ljubljana
estremeñu: Liubliana
فارسی: لیوبلیانا
suomi: Ljubljana
Võro: Ljubljana
føroyskt: Ljubljana
français: Ljubljana
Nordfriisk: Ljubljana
furlan: Lubiane
Frysk: Ljubljana
Gaeilge: Liúibleána
Gagauz: L'yublyana
Gàidhlig: Ljubljana
galego: Liubliana
Gaelg: Ljubljana
客家語/Hak-kâ-ngî: Ljubljana
עברית: ליובליאנה
हिन्दी: लुब्लियाना
Fiji Hindi: Ljubljana
hrvatski: Ljubljana
hornjoserbsce: Ljubljana
Kreyòl ayisyen: Lyoubyana
magyar: Ljubljana
հայերեն: Լյուբլյանա
Արեւմտահայերէն: Լյուպլյանա
Bahasa Indonesia: Ljubljana
Interlingue: Ljubljana
Ilokano: Ljubljana
íslenska: Ljubljana
italiano: Lubiana
Jawa: Ljubljana
ქართული: ლიუბლიანა
Qaraqalpaqsha: Lyublyana
қазақша: Любляна
한국어: 류블랴나
Кыргызча: Любляна
Latina: Labacum
Lëtzebuergesch: Ljubljana
Lingua Franca Nova: Ljubljana
Ligure: Lubiann-a
lumbaart: Lübiana
lingála: Lyublyana
lietuvių: Liubliana
latviešu: Ļubļana
Malagasy: Ljubljana
Māori: Ljubljana
македонски: Љубљана
മലയാളം: ലുബ്ലിയാന
монгол: Люблян
Bahasa Melayu: Ljubljana
Malti: Ljubljana
эрзянь: Любляна ош
Nederlands: Ljubljana
norsk nynorsk: Ljubljana
norsk: Ljubljana
Novial: Ljubljana
Nouormand: Liublianne
occitan: Liobliana
Livvinkarjala: L’ubl’ana
Ирон: Люблянæ
ਪੰਜਾਬੀ: ਲਿਊਬਲਿਆਨਾ
Papiamentu: Ljubljana
polski: Lublana
Piemontèis: Lubian-a
پنجابی: لیوبلیانا
português: Liubliana
Runa Simi: Ljubljana
rumantsch: Ljubljana
română: Ljubljana
русский: Любляна
русиньскый: Любляна
саха тыла: Любляна
sardu: Lubiana
Scots: Ljubljana
davvisámegiella: Ljubljana
srpskohrvatski / српскохрватски: Ljubljana
Simple English: Ljubljana
slovenčina: Ľubľana
slovenščina: Ljubljana
chiShona: Ljubljana
Soomaaliga: Ljubljana
српски / srpski: Љубљана
Seeltersk: Ljubljana
svenska: Ljubljana
Kiswahili: Lyublyana
ślůnski: Lublana
тоҷикӣ: Любляна
Tagalog: Liubliana
Türkçe: Ljubljana
татарча/tatarça: Любляна
удмурт: Любляна
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ليۇبليانا
українська: Любляна
oʻzbekcha/ўзбекча: Lyublyana
vèneto: Łubiana
vepsän kel’: Lüblän
Tiếng Việt: Ljubljana
Volapük: Ljubljana
walon: Ljubljana
Winaray: Ljubljana
Wolof: Jubaljana
მარგალური: ლიუბლიანა
Yorùbá: Ljubljana
Bân-lâm-gú: Ljubljana