Luani berber

Luani berber
Barbary lion.jpg
Një mashkull i fotografuar në Algjeri nga Alfred Edward Pease, 1893.[1]
Annual report - New York Zoological Society (1903) (18427026972).jpg
Luanesha dhe këlyshët e saj
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:Animalia
Filumi:Chordata
Klasa:Mammalia
Rendi:Carnivora
Nënrendi:Feliformia
Familja:Felidae
Nënfamilja:Pantherinae
Gjenia:Panthera
Speciet:P. leo
Nënspeciet:P. l. leo
Emri trinomial
Panthera leo leo
(Linnaeus, 1758)
Sinonimet
  • P. l. africana (Brehm, 1829)
  • P. l. nubica (de Blainville, 1843),
  • P. l. somaliensis (Noack, 1891)

Luani berber (Panthera leo leo), i njohur edhe si luani i Atllasit, është një nënlloj i luanëve afrikanë, dikur vendas i Afrikës veriore, duke përfshirë malet Atllas, që konsiderohet i zhdukur në natyrë.[2] Alfred E. Pease iu referua luanit berber si luani afrikanoverior, dhe llogariti se popullsia është zvogëluar që nga mesi i shekullit të XIX, pas futjes në përdorim të armëve të zjarrit dhe shpërblimeve për gjuajtjen e tyre. Gjuajtja e fundit e regjistruar e një luani berber u bë në Marok në vitin 1942. Grupe të vogla të luanëve berberë mund të kenë mbijetuar në Algjeri deri në fillim të viteve 1960-të dhe në Marok deri në mesin e viteve 1960-të.[3]

Një luan nga Konstantini, Algjeri u konsiderua si ekzemplar i llojit Felis leo, i përdorur nga Linnaeusi në vitin 1758.[4][5] Luani berber u përshkrua të parën herë nga zoologu austriak Johann Nepomuk Meyer nën trinomenin Felis leo barbaricus, duke u bazuar në një ekzemplar nga Bregu berber.[6]

Other Languages
العربية: أسد بربري
azərbaycanca: Berber şiri
беларуская: Берберыйскі леў
čeština: Lev berberský
dansk: Atlasløve
Deutsch: Berberlöwe
English: Barbary lion
Esperanto: Berbera leono
فارسی: شیر بربری
føroyskt: Berbaraleyva
français: Lion de l'Atlas
hrvatski: Berberski lav
interlingua: Leon berbere
Bahasa Indonesia: Singa berber
한국어: 바버리사자
Bahasa Melayu: Singa Barbar
Nederlands: Berberleeuw
português: Leão-do-atlas
română: Leu berber
srpskohrvatski / српскохрватски: Berberski lav
Simple English: Barbary lion
slovenčina: Lev berberský
Türkçe: Nubiya aslanı
українська: Берберійський лев
Tiếng Việt: Sư tử Barbary
中文: 巴巴里獅