Lojërat Olimpike Verore

Të gjithë unazat olimpike janë për një kontinent. Blu: Evropa, verdh: Azia, zezë: Afrika, jeshil: Australia, kuq: Amerika.

Olimpiada verore apo Lojrat olimpike verore (nga qyteti grek: Olympia) është një manifestim i garave të ndryshme sportive që mbahej çdo katër vjet në Greqinë e lashtë per nder te perendive te Olimpit sikurse mbahet edhe në kohën moderne. Për shumë autorë të lashtësisë ditët e mbajtjes së Olimpiadës kanë shërbyer si data referuese të shpjegimit të ngjarjeve të ndryshme. Në kohët moderne ky manifestim si traditë nga lashtësia mbahet me disa ndryshime dhe në të marrin pjesë atletë e sportistë nga të gjitha vendet e botës.

Simboli Olimpik modern me pesë rrathët me ngjyra të ndryshme ashtu sikurse edhe flamuri olimpik u propozua nga Pjer de Kubertin në vitin 1914. Pesë rrathët e ndërthurur përfaqësojnë pesë kontinentet e jetuar nga njerëzit në rruzullin tokësor (kontinenti Amerikan konsiderohet si një i vetëm). Ndërthurrja e rrathëve është shenjë e përgjithshmërisë së Lojrave olimpike ku atletët e mbarë botës mblidhen së bashku.

Other Languages
Afrikaans: Olimpiade
العربية: أولمبياد
asturianu: Olimpiada
brezhoneg: Olimpiadenn
bosanski: Olimpijada
Cymraeg: Olympiad
dansk: Olympiade
Deutsch: Olympiade
English: Olympiad
Esperanto: Olimpiado
español: Olimpiada
eesti: Olümpiaad
euskara: Olinpiada
فارسی: المپیاد
suomi: Olympiadi
français: Olympiade
galego: Olimpíada
हिन्दी: ओलम्पियाड
Bahasa Indonesia: Olimpiade (satuan waktu)
italiano: Olimpiade
Basa Jawa: Olimpiadhe
한국어: 올림피아드
Latina: Olympias
Nederlands: Olympiade
norsk: Olympiade
português: Olimpíada
română: Olimpiadă
srpskohrvatski / српскохрватски: Olimpijada
slovenščina: Olimpijada
српски / srpski: Олимпијада
svenska: Olympiad