Linear B (shkrim)

Shkrime nga Mikena në Linear B

Shkrimi linear B (ne dallim me Shkrimin linear A që është me i vjetër) është shkrim me rrokje i kulturës mikene në Greqi. Ai u përdor në shekullin e 15. p.e.s. deri në shek 12. p.e.s. duke u nisur nga Knossós në Kreta dhe në kontinent në zonën e greke.

Te njohura janë afërsisht 90 shenja rrokjesh, 160 shenja me kuptime fjalësh si edhe shenja të ndryshme numrash.

Tabletë Linear B zbuluar nga Arthur Evans

shembull për shkrimin linear B

Other Languages
Afrikaans: Lineêr B
العربية: نظام خطي ب
беларуская: Лінейнае пісьмо Б
български: Линеар Б
català: Lineal B
dansk: Linear B
Ελληνικά: Γραμμική Β
English: Linear B
Esperanto: Linia skribo B
español: Lineal B
français: Linéaire B
galego: Lineal B
hrvatski: Linear B
Bahasa Indonesia: Linear B
íslenska: Línuletur B
italiano: Lineare B
日本語: 線文字B
한국어: 선형문자 B
македонски: Линеарно писмо Б
Nederlands: Lineair B
norsk nynorsk: Linear B
norsk: Linear B
português: Linear B
Scots: Linear B
srpskohrvatski / српскохрватски: Linear B
Simple English: Linear B
slovenčina: Lineárne písmo B
slovenščina: Linearna pisava B
српски / srpski: Линеар Б
svenska: Linear B
Türkçe: Linear B
українська: Лінійне письмо Б
Tiếng Việt: Linear B