Lima
English: Lima

Disambig.svgKy artikull merret me qytetin Lima për artikujt me shprehje të ngjajshme shiko Lima (kthjellim)


Lima
Njohur siLa ciudad de los reyes (Qyteti i mbretërve)
noform
Pamje nga Lima
Stema_figura
Emblema e Limës
Vendndodhja
Lima is located in Peru
Lima
Lima

Administrimi
ShtetiFlamuri Peruja
Rajoniautonom
ProvincaLima
Kryetari i BashkisëJorge Muñoz (2019-2022)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja2.672,3 km2
Lartësia0 deri 1.550 m (m.n.d.)
Popullsia(2015) 8.852.000 banorë
Dendësia3.000 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi18 janar 1535
Zona KohoreUTC-5
AeroportiAeroporti Ndërkombëtar "Jorge Chavez"
Koordinatat12° 2′ 36″ Jug

77° 1′ 42″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.munlima.gob.pe


Lima është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Perusë. Ajo është vendosur në luginat e lumenjve Cillon, Rimak dhe Lurin, në një bregdet mbi Oqeanin Paqësor. Ajo formon një zonë të bashkuar urbane me qytet-portin e Kallaos. Lima është qyteti i peste më i madh në Amerikën Latine, mbas San Paulos, Meksiko Sitit, Buenos Airesit dhe Rio De Zhaneros. Lima është themeluar nga kolonizatori Spanjoll Francisko Pizarro më 18 janar 1535, si la Ciudad de los Reyes, ose Qyteti i Mbreterve. Ajo u be qyteti më i rëndësishëm në mbretërinë spanjolle të Perusë dhe, mbas luftës peruane për pavarësi, u be kryeqyteti i Republikës së Perusë. Sot rreth një e treta e popullsisë peruane jeton në zonën metropolitane.

Other Languages
Аҧсшәа: Лима
адыгабзэ: Лима
Afrikaans: Lima
Akan: Lima
Alemannisch: Lima
አማርኛ: ሊማ
aragonés: Lima
العربية: ليما
مصرى: ليما
asturianu: Lima
Aymar aru: Lima
azərbaycanca: Lima
تۆرکجه: لیما
Boarisch: Lima
žemaitėška: Lima
беларуская: Ліма
беларуская (тарашкевіца)‎: Ліма
български: Лима
भोजपुरी: लीमा
বাংলা: লিমা
བོད་ཡིག: ལི་མ།
brezhoneg: Lima
bosanski: Lima
català: Lima
Chavacano de Zamboanga: Lima
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Lima
нохчийн: Лима
Cebuano: Lima
qırımtatarca: Lima
čeština: Lima
Чӑвашла: Лима
Cymraeg: Lima
dansk: Lima
Deutsch: Lima
Zazaki: Lima
डोटेली: लिमा
Ελληνικά: Λίμα
English: Lima
Esperanto: Limo
español: Lima
euskara: Lima
estremeñu: Lima
فارسی: لیما
suomi: Lima
Võro: Lima
Na Vosa Vakaviti: Lima (Peru)
føroyskt: Lima
français: Lima
arpetan: Lima
Frysk: Lima
Gaeilge: Líoma
Gagauz: Lima
Gàidhlig: Lima
galego: Lima
Avañe'ẽ: Lima
Hausa: Lima
客家語/Hak-kâ-ngî: Lima
Hawaiʻi: Lima
עברית: לימה
हिन्दी: लीमा
Fiji Hindi: Lima
hrvatski: Lima
hornjoserbsce: Lima
Kreyòl ayisyen: Lima
magyar: Lima
հայերեն: Լիմա
արեւմտահայերէն: Լիմա
interlingua: Lima
Bahasa Indonesia: Lima, Peru
Interlingue: Lima
Ido: Lima
íslenska: Líma
italiano: Lima (Perù)
日本語: リマ
ქართული: ლიმა
Qaraqalpaqsha: Lima
Kongo: Lima
қазақша: Лима
kalaallisut: Lima
ಕನ್ನಡ: ಲಿಮಾ
한국어: 리마
къарачай-малкъар: Лима
kurdî: Lîma
Кыргызча: Лима
Latina: Lima
Ladino: Lima
Lëtzebuergesch: Lima
Lingua Franca Nova: Lima
Ligure: Lìmma
lumbaart: Lima
lingála: Lima
lietuvių: Lima
latviešu: Lima
Malagasy: Lima
олык марий: Лима
Māori: Lima
македонски: Лима
മലയാളം: ലിമ
मराठी: लिमा
Bahasa Melayu: Lima
Mirandés: Lima
Dorerin Naoero: Lima
Plattdüütsch: Lima
Nederlands: Lima (stad)
norsk nynorsk: Lima
norsk: Lima
Novial: Lima
occitan: Lima
Livvinkarjala: Lima
ଓଡ଼ିଆ: ଲିମା
Ирон: Лимæ
ਪੰਜਾਬੀ: ਲੀਮਾ
Papiamentu: Lima
polski: Lima
Piemontèis: Lima
پنجابی: لیما
português: Lima
Runa Simi: Limaq
rumantsch: Lima
Romani: Lima
română: Lima
русский: Лима
Kinyarwanda: Lima
sardu: Lima
sicilianu: Lima
Scots: Lima
srpskohrvatski / српскохрватски: Lima
Simple English: Lima
slovenčina: Lima
slovenščina: Lima
chiShona: Lima
српски / srpski: Лима
Sesotho: Lima
Seeltersk: Lima
svenska: Lima
Kiswahili: Lima
ślůnski: Lima
தமிழ்: லிமா
tetun: Lima
ไทย: ลิมา
Türkçe: Lima
татарча/tatarça: Лима
reo tahiti: Lima
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: لىما
українська: Ліма
اردو: لیما
oʻzbekcha/ўзбекча: Lima
vèneto: Lima
vepsän kel’: Lim
Tiếng Việt: Lima
Volapük: Lima
Winaray: Lima
吴语: 利马
მარგალური: ლიმა
ייִדיש: לימא
Yorùbá: Lima
中文: 利馬
Bân-lâm-gú: Lima
粵語: 利馬