Libri i Mormonit

Libri i Mormonit

Libri i Mormonit është libri i shenjtë i Mormonizmit (Kisha e Jezu Krishtit e Shenjorëve të Ditëve të Mëvonshme), që është një nga katër vëllimet e shkrimeve të shenjta të pranuara nga ta. Është përkthyer në 106 gjuhë të botës dhe më shumë se 140 milion kopje janë botuar. Libri i Mormonit ështe botuar për herë të parë në Mars të vitit 1830 në Nju Jork, ShBA.

Libri i Mormonit për besimtarët e Kishës së Jezu Krishtit të Shenjtorëve të Ditëve të Mëvonshme është një dëshmi tjetër e Jezu Krishtit, i krahasueshëm me Biblën. Libri i Mormonit flet për besimtarë të Krishtit në kohën e lashte të kontinentit amerikan. Sipas besimit mormon është shkruar midis viteve 600 përpara lindjës së Krishtit dhe 400 pas lindjes së Krishtit. Qëllimi kryesor i Librit të Mormonit është që t’i bindë gjithë njërezit se “Jezusi është Krishti, Perëndia i Amshuar, që ua shfaqi veten të gjitha kombeve”.[1] Ngjarja kurorëzuese e shënuar në Librin e Mormonit është shërbesa personale e Jezu Krishtit mes banorëve të kontinentin amerikan pak kohë pas ringjalljës së tij. Aty shpjegohen doktrinat e ungjillit, theksohet vija të përgjithshme plani i shpëtimit dhe u tregohet njerëzve se ç’duhet të bëjnë që të arrijnë paqe në këtë jetë dhe shpëtim të përjetshëm në jetën që do të vijë.

Sipas besimit mormon Libri i Mormonit ishte përkthyer nga një gjuhë e lashte në anglisht nga një profet i quajtër Jozef Smithi i Riu. Anëtarë të Kishës së Jezu Krishtit të Shenjtorëve të Ditëve të Mëvonshme (njihen si “Shenjtorë të Ditëve të Mëvonshme” ose si “Mormon”) bësojnë se Jozef Smithi i Riu ishte thirrur nga Përendia të bëhej profet dhe ta përkthente Librin e Mormonit. Në lidhje me këtë anal, Joseph Smith (lexo Xhozef Smith) ka thënë: “Unë u thashë vëllezërve se Libri i Mormonit ishte më i sakti nga ndonjë libër mbi tokë dhe gurthemeli i bësimit tonë, dhe se një njëri do t’i afrohet më shumë Perëndisë duke iu bindur porosive të tij, se nga ndonjë libër tjetër."[2]

Për të vërtetuar hjynin e Librit të Mormonit 3 dëshmitarë[3] të veçantë dhe 8 dëshmitarët[4] të tjerë shkruan një dëshmi që Libri i Mormonit me të vërtetë erdhi nga Perëndia dhe që Jozef Smithi i Riu e përktheu atë me anë të fuqisë së Perëndisë. Këto dëshmi janë të botuara në çdo kopje të Librit të Mormonit.

Libri sipas besimit mormon u shkrua nga shumë profetë të lashtë që jetuan në kontinentin amerikan . Fjalët e tyre, të shkruara në fletë ari, u cituan dhe u përmblodhën nga një profet-historian i quajtur Mormon (nga ky erdhi emri Libri i Mormonit). Anali përmban një rrëfim të dy qytetërimeve të mëdha. Njëri që erdhi nga Jeruzalemi në vitin 600 para Krishtit dhe më vonë u nda në dy kombë që njihen si Nefitët dhe Lamanitët. Tjetri erdhi shumë kohë më pare, kur Zoti ngatërroi gjuhët në Kullën e Babelit. Ky grup njihet si Jaraditët. Pas mijëra vjetësh, të gjithe u shkatërruan me përjashtim të Lamanitëve. Mormonet bësojnë se Lamanitet janë paraardhësit kryesorë të Indianëve të Amerikës.[5]

Brenda Librit të Mormonit janë 15 libra ose ndarje:

  • Libri i Parë i Nefit
  • Libri i Dytë i Nefit
  • Libri i Jakobit
  • Libri i Enosit
  • Libri i Jaromit
  • Libri i Omnit
  • Fjalët e Mormonit
  • Libri i Mosias
  • Libri i Almës
  • Libri i Helamanit
  • Nefi i Tretë
  • Nefi i Katërt
  • Libri i Mormonit
  • Libri i Ethërit
  • Libri i Moronit
Other Languages
Afrikaans: Boek van Mormon
aragonés: Libro de Mormón
العربية: كتاب مورمون
azərbaycanca: Mormon kitabı
башҡортса: Мормон китабы
žemaitėška: Mormuona kninga
Bikol Central: Libro ni Mormon
беларуская: Кніга Мармона
български: Книга на Мормон
čeština: Kniha Mormonova
Cymraeg: Llyfr Mormon
Deutsch: Buch Mormon
Esperanto: Libro de Mormono
estremeñu: Libru Mormón
Na Vosa Vakaviti: Ai Vola i Momani
français: Livre de Mormon
Gàidhlig: Leabhar Mhormoin
Hawaiʻi: Buke a Moramona
Kreyòl ayisyen: Liv Mòman
interlingua: Libro de Mormon
Bahasa Indonesia: Kitab Mormon
Interlingue: Libre de Mormon
íslenska: Mormónsbók
italiano: Libro di Mormon
日本語: モルモン書
Patois: Buk a Maaman
한국어: 모르몬경
Lëtzebuergesch: D'Buch Mormon
Lingua Franca Nova: Libro de Mormon
lietuvių: Mormono knyga
latviešu: Mormona grāmata
Bahasa Melayu: Kitab Mormon
Mirandés: Libro de Mórmon
Plattdüütsch: Book Mormon
Nedersaksies: Book van Mormon
Nederlands: Boek van Mormon
Sesotho sa Leboa: Buka ya Mormon
Papiamentu: Buki di Mormon
Piemontèis: Lìber ëd Mormon
português: O Livro de Mórmon
русиньскый: Книга Мормонова
srpskohrvatski / српскохрватски: Knjiga Mormona
Simple English: Book of Mormon
slovenčina: Kniha Mormónova
slovenščina: Mormonova knjiga
Gagana Samoa: O le Tusi a Mamona
chiShona: Bhuku raMormoni
српски / srpski: Књига Мормона
svenska: Mormons bok
ślůnski: Kśynga Mormůna
lea faka-Tonga: Tohi ʻa Molomona
Tok Pisin: Buk bilong Momon
Türkçe: Mormon Kitabı
reo tahiti: Te Buka a Moromona
українська: Книга Мормона
oʻzbekcha/ўзбекча: Mormon Kitobi
Tiếng Việt: Sách Mặc Môn
中文: 摩爾門經
粵語: 摩門經