Leopardi
English: Leopard

Leopardi
Vargu kohor: Pleistoceni deri më sot[1]
Namibie Etosha Leopard 01edit.jpg
Leopardi Afrikan në Parkun Kombëtar të Etoshës, Namibi
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:Animalia
Filumi:Chordata
Klasa:Mammalia
Rendi:Carnivora
Nënrendi:Feliformia
Familja:Felidae
Nënfamilja:Pantherinae
Gjinia:Panthera
Speciet:P. pardus[3]
Emri binomial
Panthera pardus[3]
Linnaeus, 1758
Speciet

Shiko tekstin

Leopard distribution.jpg
Shtrirja historike dhe prezente e leopardit[2]
Sinonimet
Felis pardus Linnaeus, 1758

Leopardi (Panthera pardus) është një nga pesë speciet e gjinisë Panthera, një anëtar i familjes Felidae.[4] Shtrihet më së shumti në Afrikën nën-Sahariane, në pjesë të vogla të Azisë Perëndimore, në nënkontinentin Indian, në Azinë Juglindore dhe në Azinë Lindore. Ai është listuar si specie e RrezikuaraListën e Kuqe të BNRN-së pasi popullatat e tij janë të rrezikuara nga humbja dhe fragmentimi i habitateve dhe janë në rënie në pjesë të mëdha të rangut global. Në Hong Kong, Singapor, Kuvajt, Siri, Libi, Tunizi dhe më së shumti në Marok, popullsia e leopardit është zhdukur tashmë.[2] Të dhënat bashkëkohore sugjerojnë se leopardi ndodhet vetëm në 25% të vargut historik global.[5][6] Leopardët janë gjuajtur ilegalisht dhe pjesët e tyre të trupit janë kontrabanduar në tregtinë e kafshëve të egra për praktikat mjekësore dhe dekorimin.[7][8]

Krahasuar me macet e tjera të egra, leopardi ka këmbë relativisht të shkurtra dhe një trup të gjatë me një kafkë të madhe. Gëzofi i tij është i mbushur me njolla. Ai është i ngjashëm fizikisht me jaguarin, por ka një trup më të vogël dhe më të lehtë, dhe njollat e tij janë përgjithësisht më të vogla, më të dendura dhe pa pika brenda tyre. Të dy, leopardi dhe jaguari janë melanikë, të njohur si panthera të zeza. Leopardi dallohet nga gëzofi i tij që bëhet një me mjedisin, sjellja oportune e gjuetisë, fuqia dhe aftësia e tij për t'u përshtatur në një shumëllojshmëri habitatesh, duke përfshirë zonat e thata dhe malore. Ai mund të vrapojë me një shpejtësi deri në 58 kilometra në orë (36 mph).[9] Fosilet datojnë gjatë Pleistocenit të vonë në Kinë, Europë dhe në Japoni.[1][10]

Other Languages
Afrikaans: Luiperd
አማርኛ: ግሥላ
aragonés: Panthera pardus
Ænglisc: Lafor
العربية: نمر
مصرى: فهد
asturianu: Panthera pardus
azərbaycanca: Qaplan
تۆرکجه: قافلان
беларуская: Леапард
беларуская (тарашкевіца)‎: Леапард
български: Леопард
বাংলা: চিতাবাঘ
བོད་ཡིག: གཟིག
brezhoneg: Panterenn
bosanski: Leopard
буряад: Леопард
català: Lleopard
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Huă-báu
کوردی: پڵنگ
corsu: Leupardu
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Лєопардъ
dansk: Leopard
Deutsch: Leopard
Thuɔŋjäŋ: Kuac
Ελληνικά: Λεοπάρδαλη
English: Leopard
Esperanto: Leopardo
español: Panthera pardus
eesti: Leopard
euskara: Lehoinabar
فارسی: پلنگ
Fulfulde: Cirgu
suomi: Leopardi
føroyskt: Leopardur
français: Léopard
Nordfriisk: Leopard
Gaeilge: Liopard
Gagauz: Leopard
Gàidhlig: Leopard
galego: Leopardo
Avañe'ẽ: Jaguareteru
ગુજરાતી: દિપડો
Hausa: Damisa
客家語/Hak-kâ-ngî: Pau-é
עברית: נמר
हिन्दी: तेन्दुआ
hrvatski: Leopard
Kreyòl ayisyen: Lewopa
magyar: Leopárd
հայերեն: Ընձառյուծ
Արեւմտահայերէն: Ընձառիւծ
interlingua: Leopardo
Bahasa Indonesia: Macan tutul
Igbo: Ágụ
ГӀалгӀай: Ферх
íslenska: Hlébarði
italiano: Panthera pardus
日本語: ヒョウ
ქართული: ჯიქი
Taqbaylit: Aɣilas
Адыгэбзэ: Щомыщ
Kongo: Yingo
қазақша: Леопард
ಕನ್ನಡ: ಚಿರತೆ
한국어: 표범
kernowek: Lewpard
Кыргызча: Кабылан
Latina: Pardus
лакку: Паланг
lingála: Nkɔi
lietuvių: Leopardas
latgaļu: Leopards
latviešu: Leopards
मैथिली: चितवा
македонски: Леопард
मराठी: बिबट्या
Bahasa Melayu: Harimau Bintang
မြန်မာဘာသာ: ကျားသစ်
Nāhuatl: Xacocelotl
Nederlands: Luipaard
norsk nynorsk: Leopard
norsk: Leopard
Sesotho sa Leboa: Nkwe
Ирон: Фæранк
ਪੰਜਾਬੀ: ਚਿੱਤਰਾ
پنجابی: تیندوہ
português: Leopardo
Runa Simi: Misti hawar
rumantsch: Leopard
română: Leopard
русский: Леопард
संस्कृतम्: चित्रकः
sicilianu: Liupardu
Scots: Leopard
Sängö:
srpskohrvatski / српскохрватски: Leopard
සිංහල: කොටියා
Simple English: Leopard
slovenčina: Leopard škvrnitý
slovenščina: Leopard
chiShona: Mbada
српски / srpski: Леопард
Sesotho: Nkwe
svenska: Leopard
Kiswahili: Chui
தமிழ்: சிறுத்தை
ತುಳು: ಚಿರತೆ
тоҷикӣ: Паланг
Türkmençe: Alajagaplaň
Tagalog: Leopardo
Türkçe: Pars
татарча/tatarça: Каплан
chiTumbuka: Nyalubwe
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: قاپلان
українська: Пантера плямиста
اردو: تیندوا
Tshivenda: Nngwe
vèneto: Lionpardo
Tiếng Việt: Báo hoa mai
吴语:
მარგალური: ჯიჯაღი
ייִדיש: לעמפערט
Vahcuengh: Duzbeuq
中文:
Bân-lâm-gú: Hoe-pà
粵語: