Lamantina
English: Manatee

Lamantinat
Manatee.jpg
Lamantina e djepit (Trichechus manatus)
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:Animalia
Filumi:Chordata
Klasa:Mammalia
Infraklasa:Eutheria
Mbirendi:Afrotheria
Rendi:Sirenia
Familja:Trichechidae
Gill, 1872
Gjinia:Trichechus
Linnaeus, 1758

Lamantinat (familja Trichechidae, gjinie Trichechus) janë gjitarë detarë të mëdhenj, plotësisht ujorë, dhe kryesisht barngrënës, të njohur ndonjëherë si lopët e detit. Ka tre lloje të gjalla të pranuara të Trichechidae, që përfaqësojnë tre nga katër llojet e gjalla të rendit Sirenia: lamantina e Amazonës (Trichechus inunguis), lamantina e djepit (Trichechus manatus) dhe lamantina e Afrikës (Trichechus senegalensis). Ato janë të gjata deri në 4 metra, dhe mund të peshojnë deri në 590 kg,[1] dhe kanë pendë si lopata. Lamantinat herë pas here janë quajtur lopë deti, sepse janë barngrënësit të ngadaltë, paqësore dhe të ngjashme me lopë në tokë. Ata shpesh kullosin nëpër bimët ujore të deteve tropikale.[2]

  • referencat

Referencat

  1. ^ West Indian Manatee Facts and Pictures – National Geographic Kids.
  2. ^ Walters, Martin; Johnson, Jinny (2003). Encyclopedia of Animals. Marks and Spencer p.l.c. f. 229.  1-84273-964-6. 
Other Languages
Afrikaans: Lamantyn
Alemannisch: Manati
Ænglisc: Sǣcū
العربية: خروف البحر
azərbaycanca: Lamantinlər
беларуская: Ламанціны
беларуская (тарашкевіца)‎: Лямантыны
български: Ламантини
brezhoneg: Ejen-mor
català: Manatí
Cebuano: Trichechus
čeština: Kapustňák
Cymraeg: Morfuwch
dansk: Manater
Ελληνικά: Μανάτος
English: Manatee
Esperanto: Manato
español: Trichechus
euskara: Trichechus
suomi: Manaatit
français: Lamantin
Frysk: Lamantinen
Gaeilge: Bó mhara
galego: Manatí
עברית: תחש נהרות
हिन्दी: मैनाटी
hrvatski: Lamantini
magyar: Trichechus
հայերեն: Լամանտիններ
Bahasa Indonesia: Lembu laut
íslenska: Sækýr
italiano: Trichechus
日本語: マナティー
la .lojban.: trixexo
Jawa: Manatee
қазақша: Ламантиндер
한국어: 매너티
Latina: Manatus
Lëtzebuergesch: Ronnschwanzséikéi
Lingua Franca Nova: Manati
lietuvių: Lamantinai
latviešu: Lamantīni
Bahasa Melayu: Manati
Malti: Lamantin
Nāhuatl: Tlacamichin
Napulitano: Lamantino
Nederlands: Lamantijnen
norsk nynorsk: Manatar
norsk: Manater
occitan: Trichechidae
polski: Manatowate
پنجابی: سمندری گاں
português: Peixe-boi
Runa Simi: Manati
română: Lamantin
русский: Ламантины
sicilianu: Lamantinu
Scots: Manatee
srpskohrvatski / српскохрватски: Lamantini
Simple English: Manatee
slovenčina: Lamantínovité
српски / srpski: Ламантини
svenska: Manater
தமிழ்: கடற்பசு
Tagalog: Manati
Türkçe: Manatigiller
татарча/tatarça: Lamantin
українська: Ламантинові
oʻzbekcha/ўзбекча: Lamantinlar
Tiếng Việt: Lợn biển
Winaray: Trichechus
吴语: 海牛
中文: 海牛屬
Bân-lâm-gú: Hái-gû
粵語: 海牛