La Liga 1973-74

Sezoni i La Ligas 1973-74, i 43-ti që prej themelimit, filloj në 01 shtator, 1973 dhe mbaroj në 20 maj, 1974.

Sezoni1973–74
KampionFC Barcelona (9th title)
Primera DivizioCD Castellón

Real Santander

Real Oviedo

Europa KupFC Barcelona
Uefa KupAtlético Madrid

Zaragoza

Real Sociedad

Ndeshjet e luajtura306
Golat e shenuar710 (2.32 per match)
Gola shenuesiQuini (20)
← 1972-73 1974-75

Ishte i përbërë nga klubet e mëposhtme:

Tabela:

Pozita Skuadra ND F B G GSH GP PK GD
1 FC Barcelona1 34 21 8 5 75 24 50 +51 Champion of La Liga European Cup
2 Atlético Madrid 34 16 8 10 50 31 42 +19 UEFA Cup
3 Zaragoza 34 16 7 11 51 38 40 +13 UEFA Cup
4 Real Sociedad 34 15 8 11 46 45 39 +1 UEFA Cup
5 Atlético Bilbao 34 15 7 12 35 31 37 +4
6 Granada CF 34 12 12 10 34 35 36 -1
7 CD Málaga 34 12 12 10 31 32 36 -1
8 Real Madrid 34 13 8 13 48 38 34 +10 UEFA Cup Winners' Cup(Winner of Copa del Rey)
9 RCD Español 34 13 8 13 34 38 34 -4
10 Valencia CF 34 13 7 14 41 33 33 +8
11 UD Las Palmas 34 14 5 15 28 35 33 -7
12 Celta de Vigo 34 12 6 16 43 49 30 -6
13 Real Gijón 34 13 4 17 49 59 30 -10
14 Elche CF 34 11 7 16 25 33 29 -8
15 Murcia 34 10 9 15 27 37 29 -10
16 CD Castellón 34 9 11 14 28 46 29 -18 Segunda División
17 Real Santander 34 8 11 15 36 54 27 -18 Segunda División
18 Real Oviedo 34 9 6 19 29 52 24 -23 Segunda División
Other Languages