La Liga 1970-71

Sezoni i La Ligas 1970-71, i 40-ti që prej themelimit, filloj në 12 shtator, 1969 dhe mbaroj në 18 prill, 1970.

Sezoni1970–71
KampionValencia CF (4th title)
Segunda DivizionElche CFZaragoza
Europa cupValencia CF
Uefa CupAtlético MadridReal MadridAtlético BilbaoCelta de Vigo
Ndeshjet e zhvilluar240
Golat e shenuar543 (2.26 per match)
Gola shenuesiJosé Eulogio GárateCarles Rexach (17)
← 1969-70 1971-72>

Ishte i përbërë nga klubet e mëposhtme

Tabela

PO Skuadrat ND F B H GSH GP PK GD
1 Valencia CF1 30 18 7 5 41 19 43 +22 Kampion

Europa cup

2 CF Barcelona 30 19 5 6 50 22 43 +28 UEFA Cup Winners' Cup
3 Atlético Madrid 30 17 8 5 51 20 42 +31 UEFA Cup
4 Real Madrid 30 17 7 6 46 24 41 +22 UEFA Cup
5 Athletic Bilbao 30 14 7 9 40 31 35 +9 UEFA Cup
6 Celta de Vigo 30 15 5 10 37 32 35 +5 UEFA Cup
7 Sevilla CF 30 13 6 11 34 42 32 -8
8 Real Sociedad 30 10 9 11 23 27 29 -4
9 CD Málaga 30 8 12 10 27 32 28 -5
10 Granada CF 30 10 8 12 33 34 28 -1
11 RCD Español 30 8 9 13 18 25 25 -7
12 Real Gijón 30 10 5 15 35 44 25 -9
13 CD Sabadell 30 8 5 17 28 49 21 -21
14 UD Las Palmas 30 5 10 15 33 42 20 -9
15 Elche CF 30 4 10 16 25 46 18 -21 Segunda División
16 Zaragoza 30 3 9 18 22 54 15 -32 Segunda División
Other Languages