Kutaisi

Kutaisi
ქუთაისი
Qytet
noform
Qendra e qytetit & Ura e Bardhë siq shihet prej Mt Gora
Stema_figura
Stema e Kutaisit
Flag of Kutaisi, Georgia.svg
Flamur i Kutaisit
Vendndodhja
Kutaisi is located in Gjeorgjia
Kutaisi
Kutaisi

Administrimi
ShtetiFlamuri Gjeorgjia
RajoniImereti
Kryetari i BashkisëShota Murghulia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja70 km2
Popullsia147.635 banorë
Dendësia2746.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal4600
Prefiksi(+995) 431
Koordinatat42° 15′ 0″ Veri

42° 42′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.kutaisi.gov.ge

Kutaisi (Gjeorgjisht: ქუთაისი) është qytet legjislativ dhe i treti më i popullarizuari i Gjeorgjisë. Ndodhet 230 kilometra në perëndim të Tbilisi.

Other Languages
Аҧсшәа: Қәҭешь
Afrikaans: Koetaisi
العربية: كوتايسي
asturianu: Kutaisi
azərbaycanca: Kutaisi
башҡортса: Кутаиси
žemaitėška: Kotaisis
беларуская: Кутаісі
беларуская (тарашкевіца)‎: Кутаісі
български: Кутаиси
brezhoneg: Kutaisi
català: Kutaisi
нохчийн: Кутаиси
Cebuano: Kutaisi
čeština: Kutaisi
Чӑвашла: Кутаиси
Cymraeg: Kutaisi
dansk: Kutaisi
Deutsch: Kutaissi
dolnoserbski: Kutaisi
Ελληνικά: Κουτάισι
English: Kutaisi
Esperanto: Kutaiso
español: Kutaisi
eesti: Khuthaisi
euskara: Kutaisi
فارسی: کوتائیسی
suomi: Kutaisi
français: Koutaïssi
galego: Kutaisi
Avañe'ẽ: Kutaisi
עברית: כותאיסי
हिन्दी: कुतैसी
hrvatski: Kutaisi
hornjoserbsce: Kutaisi
magyar: Kutaiszi
հայերեն: Քութայիս
Bahasa Indonesia: Kutaisi
Interlingue: Kutaisi
italiano: Kutaisi
日本語: クタイシ
ქართული: ქუთაისი
한국어: 쿠타이시
lietuvių: Kutaisis
latviešu: Kutaisi
मैथिली: कुतैसी
олык марий: Кутаиси
मराठी: कुतैसी
Bahasa Melayu: Kutaisi
эрзянь: Кутаиси ош
مازِرونی: کوتائیسی
Nederlands: Koetaisi
norsk nynorsk: Kutaisi
norsk: Kutaisi
Ирон: Кутаиси
polski: Kutaisi
português: Kutaisi
Runa Simi: Kutaisi
română: Kutaisi
русский: Кутаиси
Scots: Kutaisi
srpskohrvatski / српскохрватски: Kutaisi
slovenčina: Kutaisi
српски / srpski: Кутаиси
svenska: Kutaisi
ślůnski: Kutaisi
Türkçe: Kutaisi
удмурт: Кутаиси
українська: Кутаїсі
oʻzbekcha/ўзбекча: Kutaisi
Tiếng Việt: Kutaisi
Winaray: Kutaisi
მარგალური: ქუთეში
中文: 庫塔伊西