Kupola e Shkëmbit

Kupola e Shkëmbit

Kupola e Shkëmbit (arabisht: مسجد قبة الصخرة Masjid Qubbat As-Sakhrah, hebraisht: כיפת הסלע Kipat Hasela) është një faltore që ndodhet në Malin e Tempullit në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit. Plani qëndror me kupolë është marrë si model nga Kisha e Varrit të Shenjtë. Fillimisht është përfunduar më 691 nën urdhërin e Kalifit Abd al-Malik gjatë Fitnës së Dytë, dhe kështu bëhet ndërtesa e parë e Arkitekturës Islame.

Rëndësia e vendit buron nga traditat fetare në lidhje me shkëmbin, i njohur si Guri i Themelimit, që gjendet në zemrën e kësaj ndërtese, dhe e cila mban domethënie të madhe për çifutët, të krishterët dhe myslimanët.

Other Languages
العربية: قبة الصخرة
azərbaycanca: Qübbətüs-Səhra
български: Купол на Скалата
čeština: Skalní dóm
Deutsch: Felsendom
فارسی: قبةالصخره
français: Dôme du Rocher
עברית: כיפת הסלע
magyar: Sziklamecset
Bahasa Indonesia: Kubah Shakhrah
日本語: 岩のドーム
Basa Jawa: Kubah Shakhrah
한국어: 바위의 돔
Latina: Tholus Saxi
latviešu: Klints kupols
македонски: Златна купола
Bahasa Melayu: Qubbat As-Sakhrah
Nederlands: Rotskoepel
norsk nynorsk: Klippedomen
português: Cúpula da Rocha
română: Cupola Stâncii
русский: Купол Скалы
srpskohrvatski / српскохрватски: Kupola na stijeni
Simple English: Dome of the Rock
slovenčina: Skalný dóm
slovenščina: Kupola na skali
Basa Sunda: Masjid Umar
svenska: Klippdomen
татарча/tatarça: Кыя гөмбәзе мәчете
українська: Купол Скелі
吴语: 圆顶回庙