Kujtesa

Kujtesa (lat. - memoria) është aftësia e një organizmi (nëpërmjet trurit) të mbajë, ruajë, të rendisë informacionet dhe t´i rikthejë ato.

Harresa është ana e kundërt e kujtesës.

Fazat kryesore të përpunimit të kujtesës janë:

  • SHkrimi : përpunimi i lajmit të marrë.
  • Ruajtja (stivosja) : krijimi i renditjes së përhershme të lajmit të ndryrë.
  • Rikthimi: përtëritja e lajmit të ruajtur (stivosur), kur ai nevojitet apo kërkohet.

Llojet e kujtesës mund të klasifikohen në dy mënyra:

  • Qëndrueshmëria e kujtimit.
  • Lloji i lajmit të kujtuar.
Other Languages
العربية: ذاكرة
অসমীয়া: স্মৃতি শক্তি
Aymar aru: Amuyu
azərbaycanca: Yaddaş (psixologiya)
башҡортса: Хәтер
Boarisch: Gmiak
беларуская: Памяць
беларуская (тарашкевіца)‎: Памяць
български: Памет
বাংলা: স্মৃতি
čeština: Paměť
dansk: Hukommelse
Deutsch: Gedächtnis
Ελληνικά: Μνήμη
English: Memory
Esperanto: Memoro
eesti: Mälu
euskara: Oroimen
suomi: Muisti
Gaeilge: Cuimhne
galego: Memoria
Avañe'ẽ: Mandu'a
עברית: זיכרון
hrvatski: Pamćenje
magyar: Emlékezet
հայերեն: Հիշողություն
interlingua: Memoria
Bahasa Indonesia: Ingatan
íslenska: Minni
italiano: Memoria
日本語: 記憶
ქართული: მეხსიერება
қазақша: Ес
ಕನ್ನಡ: ನೆನಪು
한국어: 기억
kurdî: Bîrkan
Кыргызча: Эс
Latina: Memoria
Lingua Franca Nova: Memoria
lietuvių: Atmintis
latviešu: Atmiņa
македонски: Меморија
മലയാളം: ഓർമ്മ
मराठी: मेमरी
Bahasa Melayu: Ingatan
Mirandés: Mimória
မြန်မာဘာသာ: မှတ်ဉာဏ်
مازِرونی: حافظه
नेपाल भाषा: लुमन्ति
norsk: Hukommelse
português: Memória
Runa Simi: Yuyay
română: Memorie
русский: Память
sicilianu: Ricordiu
srpskohrvatski / српскохрватски: Pamćenje
Simple English: Memory
slovenščina: Spomin
српски / srpski: Памћење
svenska: Minne
Kiswahili: Kumbukumbu
Tagalog: Alaala
Türkçe: Bellek
українська: Пам'ять
Tiếng Việt: Trí nhớ
Winaray: Memorya
ייִדיש: זכרון
中文: 記憶
Bân-lâm-gú: Kì-ek