Kristiansand
English: Kristiansand

Disambig.svgPër përdorime të tjera shiko: Kristiansand (kthjellim).


Kristiansand
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Kristiansand

Administrimi
ShtetiNorvegjia Norvegjia
RajoniSørlandet
QarkuVest-Agder
KryeqëndraKristiansand
Gjuha zyrtareNorvegjisht Bokmål
KryekomunariPer Sigurd Sørensen (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat58°10′V 8°0′L / 58°10′V 8°0′L / Kristiansand)
Sipërfaqja277 km2
Popullsia72.280 banorë 2004
Dendësia260,94 banorë/km2
Informacione të tjera
EtnohoronimiKristiansander
Zona KohoreUTC+1
Kodi statistikor0604
Vendndodhja
Kristiansand is located in Norvegjia
Kristiansand
Kristiansand
Kristiansand – harta_foto
www.kristiansand.kommune.no

Kristiansand është një komunëqarkun Vest-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 277 km² dhe popullsi 72280 banorë[1].

Other Languages
العربية: كريستيانساند
žemaitėška: Krėstēnsands
беларуская: Крысціянсан
беларуская (тарашкевіца)‎: Крыстыянсан
български: Кристиансан
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: ক্রিস্টিয়ানসান্ড
brezhoneg: Kristiansand
català: Kristiansand
čeština: Kristiansand
Cymraeg: Kristiansand
Deutsch: Kristiansand
Ελληνικά: Κρίστιανσαντ
English: Kristiansand
Esperanto: Kristiansand
español: Kristiansand
euskara: Kristiansand
føroyskt: Kristiansand
français: Kristiansand
Nordfriisk: Kristiansand
hrvatski: Kristiansand
Bahasa Indonesia: Kristiansand
íslenska: Kristiansand
italiano: Kristiansand
kalaallisut: Kristiansand
Limburgs: Kristiansand
lietuvių: Kristiansandas
Māori: Kristiansand
Bahasa Melayu: Kristiansand
Plattdüütsch: Kommun Kristiansand
Nederlands: Kristiansand
norsk nynorsk: Kristiansand kommune
occitan: Kristiansand
polski: Kristiansand
Piemontèis: Kristiansand
português: Kristiansand
română: Kristiansand
русский: Кристиансанн
davvisámegiella: Kristiansand
Simple English: Kristiansand
slovenščina: Kristiansand
српски / srpski: Кристијансанд
Türkçe: Kristiansand
татарча/tatarça: Кристиансанн
chiTumbuka: Kristiansand
українська: Крістіансанн
Tiếng Việt: Kristiansand
Volapük: Kristiansand
Winaray: Kristiansand
Zeêuws: Kristiansand
Bân-lâm-gú: Kristiansand