Krijimtaria

Krijimtaria (ose kreativiteti, një përshtatje e fjalës nga anglishtja:Creativity) është një dukuria kur formohet diçka e re dhe njëfarë mënyre e vlefshme. Gjërat e krijuara mund të jenë të paprekshme (të tilla si një ide, një teori shkencore, një kompozim muzikor apo një shaka) ose një objekt fizik (të tilla si një shpikje, një vepre letrare apo pikturë).

Interesi shkencore për krijimtarinë përfshin shumë definicione dhe koncepte që kanë të bëjnë me disa disiplina: psikologji, shkencë kognitive, arsim, filozofi (sidomos filozofia e shkencës), teknologji, teologji, sociologji, gjuhësi, studime biznesi, kompozim, dhe ekonomi, që përfshinë marrëdhëniet midis krijimtarisë dhe inteligjencës së përgjithshme, proceset mendore dhe neurologjike, lloji i personalitetit dhe aftësia krijuese, kreativiteti dhe shëndeti mendor; mundësia për nxitjen e krijimtarisë përmes edukimit dhe trajnimit, veçanërisht pasi zgjerohet nga teknologjia; dhe aplikimi i burimeve krijuese për të përmirësuar efektivitetin e mësimdhënies dhe mësimnxënies.

Other Languages
Afrikaans: Kreatiwiteit
العربية: إبداع
asturianu: Creatividá
azərbaycanca: Yaradıcılıq
беларуская: Творчасць
беларуская (тарашкевіца)‎: Творчасьць
български: Творчество
català: Creativitat
čeština: Tvořivost
Deutsch: Kreativität
English: Creativity
Esperanto: Krepovo
español: Creatividad
eesti: Loovus
euskara: Sormen
فارسی: خلاقیت
suomi: Luovuus
français: Créativité
galego: Creatividade
עברית: יצירתיות
हिन्दी: सृजन
hrvatski: Kreativnost
Bahasa Indonesia: Daya cipta
íslenska: Sköpunargáfa
italiano: Creatività
日本語: 創造力
한국어: 창의성
lietuvių: Kūrybiškumas
latviešu: Radošums
Bahasa Melayu: Daya kreatif
эрзянь: Шкинема
Nederlands: Creativiteit
português: Criatividade
română: Creativitate
русский: Творчество
srpskohrvatski / српскохрватски: Kreativnost
Simple English: Creativity
slovenčina: Kreativita
српски / srpski: Стваралаштво
svenska: Kreativitet
Türkçe: Yaratıcılık
українська: Творчість
Tiếng Việt: Tư duy sáng tạo
中文: 創造力
粵語: 創意