Konfederata Gjermane

Lidhja gjermane 1815–1866

Deutscher Bund (lexo dojçer bund; sq. Lidhja gjermane ), është lidhje e shteteve gjermane në një shtet federativ që kërkohej nga aktet e kongresit të Venës më 8 qershor 1815. Në Lidhjen gjermane hynin dhe Danimarka për Hostenin dhe për Lauernburgun, Britania e Madhe për Hanoverin si dhe Holanda për Luksemburgun dhe Limburgun. Prusia dhe Austria ishin pjesë e lidhjes vetëm me trojet që kishin nën sundim deri më 1806. Organi i vetëm federativ ishte tubimi federativ (Bundesversammlung). Kjo lidhje u shkëput si pasoj e kontradiktave prusiane me ato austriake.

Other Languages
Afrikaans: Duitse Bond
azərbaycanca: Almaniya ittifaqı
беларуская: Германскі саюз
български: Германски съюз
čeština: Německý spolek
eesti: Saksa Liit
hrvatski: Njemački Savez
Bahasa Indonesia: Konfederasi Jerman
日本語: ドイツ連邦
한국어: 독일 연방
Кыргызча: Герман союзу
Lëtzebuergesch: Däitsche Bond
latviešu: Vācu Savienība
Bahasa Melayu: Gabungan Jerman
Nederlands: Duitse Bond
norsk nynorsk: Det tyske forbundet
srpskohrvatski / српскохрватски: Nemački savez
Simple English: German Confederation
slovenčina: Nemecký spolok
slovenščina: Nemška zveza
Tiếng Việt: Liên bang Đức
Bân-lâm-gú: Tek-ì-chì Pang-liân