Komuna

Komuna është njësi themelore territoriale[1] e vetëqeverisjes lokale në disa shtete. Varësisht nga organizimi shtetërorë i disa shteteve, të cilat në vete përfshijnë komunat si njësi administrimi, ato kanë rëndësinë dhe funksionalitetin e tyre.

Other Languages
Alemannisch: Politische Gemeinde
aragonés: Comuna
asturianu: Comuna
Bikol Central: Komyun
català: Comú
corsu: Cumuna
Deutsch: Comuna
español: Comuna
euskara: Komuna
føroyskt: Kommuna
français: Commune
arpetan: Comena
հայերեն: Կոմունա
Ido: Komono
Latina: Commune
Ligure: Comun
lumbaart: Comun
Malagasy: Kaominina
polski: Obec
português: Comuna
română: Comună
sicilianu: Cumuni
Simple English: Commune
vèneto: Comun
Tiếng Việt:
walon: Comene