Kompozimi

Kompozitori francez Louis-Nicolas Clérambault duke kompozuar në piano

Një kompozitor (latine compōnō; fjalë për fjalë "ai që i vë së bashku") është një person i cili krijon ose shkruan muzikë, e cila mund të jetë e muzikës vokale (për një këngëtar apo kor), muzikë instrumentale (p.sh., për piano solo, kuartet harqesh, era quintet ose orkestër) apo muzikë, e cila kombinon të dy instrumentet dhe zërat e tyre (p.sh., opera apo art e këngë, që është një këngëtar i shoqëruar nga një pianist). Thelbi kuptimi i këtij termi i referohet individëve të cilët kanë kontribuar në traditën Perëndimore të muzikës klasike përmes krijimin e veprave të shprehura në formë të shkruar muzikore shënim (p.sh., muzikë fletë rezultatet).

Shumë kompozitorë janë gjithashtu interpretues të aftë, ose si këngëtarë, instrumentistëve, ose përçues. Shembuj të kompozitorëve të cilët janë gjithashtu të mirë e njohur për aftësinë e tyre si interpretues të përfshijë J. S. Bach (në organo), Mozart (violinë dhe piano), dhe Beethoven-it, Liszt dhe të Chopin-it (të gjithë të aftë pianistë). Përfshirja e tyre në praktike të muzikës-marrjes siguron një kompozitor me një pasqyrë të ndryshme muzikore elementet e nevojshme për një pjesë e mirë e muzikës, dhe mund t'u japë atyre udhëzime praktike me kompozimet e tyre.

Kompozitorë gjithashtu mund të quhen dhe persona të cilët krijojne rryma të tjera muzike dhe jo vetëm atë klasike për shembull, Blues ose popullore këngëtarët dhe kitaristësh që krijojnë këngë përmes improvizim dhe regjistrimin dhe muzikës pop.

Other Languages
адыгабзэ: Орэдус
Afrikaans: Komponis
Alemannisch: Komponist
aragonés: Compositor
العربية: ملحن
asturianu: Compositor
azərbaycanca: Bəstəkar
Boarisch: Komponist
беларуская: Кампазітар
беларуская (тарашкевіца)‎: Кампазытар
български: Композитор
বাংলা: সুরকার
bosanski: Kompozitor
català: Compositor
Cebuano: Kompositor
Чӑвашла: Композитор
Cymraeg: Cyfansoddwr
dansk: Komponist
Deutsch: Komponist
Ελληνικά: Συνθέτης
English: Composer
Esperanto: Komponisto
español: Compositor
eesti: Helilooja
euskara: Musikagile
فارسی: آهنگ‌ساز
Võro: Viiesepp
français: Compositeur
furlan: Compositôr
Frysk: Komponist
עברית: מלחין
hrvatski: Skladatelj
magyar: Zeneszerző
հայերեն: Երգահան
interlingua: Compositor
Bahasa Indonesia: Komponis
íslenska: Tónskáld
italiano: Compositore
日本語: 作曲家
la .lojban.: zgifi'i
Basa Jawa: Komponis
ქართული: კომპოზიტორი
қазақша: Сазгер
한국어: 작곡가
kernowek: Composydh
Кыргызча: Композитор
Lëtzebuergesch: Komponist
lietuvių: Kompozitorius
latviešu: Komponists
олык марий: Семлызе
македонски: Композитор
Bahasa Melayu: Penggubah lagu
မြန်မာဘာသာ: တေးရေးဆရာ
Nāhuatl: Cuīcapixqui
Plattdüütsch: Komponist
Nederlands: Componist
norsk nynorsk: Komponist
norsk: Komponist
occitan: Compositor
Livvinkarjala: Säveldäi
polski: Kompozytor
português: Compositor
Runa Simi: Takichaq
română: Compozitor
русский: Композитор
русиньскый: Композитор
Scots: Componer
srpskohrvatski / српскохрватски: Kompozitor
Simple English: Composer
slovenčina: Hudobný skladateľ
slovenščina: Skladatelj
Soomaaliga: Hal Abuur
српски / srpski: Композитор
svenska: Kompositör
тоҷикӣ: Композитор
Tagalog: Kompositor
Türkçe: Besteci
татарча/tatarça: Композитор
українська: Композитор
oʻzbekcha/ўзбекча: Bastakor
Tiếng Việt: Nhà soạn nhạc
Winaray: Kompositor
მარგალური: კომპოზიტორი
ייִדיש: קאמפאזיטאר
中文: 作曲家
Bân-lâm-gú: Chok-khek-ka
粵語: 作曲家