Kojota
English: Coyote

Kojota është qen-si, me rërë rozë, me veshët ngritur. Ai bredh gjerësisht në të gjithë territorin e tij, gjueti, pushimi dhe gjumi kudo që ai është të kënaqur, që jetojnë në një çerdhe vetëm kur rritin te vegjlit.

Kojotat bashkëshortor zakonisht për jetën dhe rritja zhvillohet midis janarit dhe marsit. Periudhë shtatzënësi është 63 ditë dhe një barelë në vit 1-12 pups (mesatarisht 4-5), është i lindur dhe rritur në një çerdhe ose plasë rock. Të vegjlitjanë lindur të verbër, por me qime, dhe do të kujdeset për 5 to7 javë. Ata fillojnë të largohen më në 3 javë, por është 6 javë para se të fillojnë të vërtetë për të drejtuar me prindërit e tyre dhe ata të gjithë braktisin den. Nëse ju shikoni një grup prej 3-6 kojota, ajo është më e mundshme një palë mated dhe të rinjtë e tyre të vitit, ose ndoshta një grup shokë pjellë. kojotat nuk kanë paketa të mëdha si disa ujq nuk. Jetëgjatësia e tyre të mundshme në të egra është rreth 13 vjet dhe në robëri është 15-20 vjet. Kojotat komunikojnë duke përdorur parfum dhe gjuhën e trupit si dhe shqiptim. Ata nuk bëjnë kafshët mirë.

Other Languages
العربية: قيوط
asturianu: Canis latrans
авар: Койот
azərbaycanca: Koyyot
تۆرکجه: کوییوت
беларуская: Каёт
беларуская (тарашкевіца)‎: Каёт
български: Койот
brezhoneg: Koiot
català: Coiot
Cebuano: Canis latrans
Tsetsêhestâhese: Ó'kôhóme
Nēhiyawēwin / ᓀᐦᐃᔭᐍᐏᐣ: ᒪᐦᐃᐦᑲᓐᑖᔥᑎᒥᒄ
čeština: Kojot prérijní
dansk: Prærieulv
Deutsch: Kojote
Ελληνικά: Κογιότ
English: Coyote
Esperanto: Kojoto
español: Canis latrans
eesti: Koiott
euskara: Koiote
فارسی: کایوت
suomi: Kojootti
føroyskt: Preriuúlvur
français: Coyote
Gaeilge: Cadhóit
galego: Coiote
עברית: זאב ערבות
हिन्दी: कायोटी
hrvatski: Kojot
magyar: Prérifarkas
հայերեն: Կոյոտ
interlingua: Coyote
Bahasa Indonesia: Koyote
Iñupiak: Amaġuuraq
Ido: Koyoto
íslenska: Sléttuúlfur
italiano: Canis latrans
日本語: コヨーテ
ქართული: კოიოტი
한국어: 코요테
Кыргызча: Койот
Latina: Coiotes
Ladino: Koyot
лезги: Койот
Lingua Franca Nova: Coiote
lietuvių: Kojotas
latviešu: Koijots
мокшень: Койот
олык марий: Койот
македонски: Којот
മലയാളം: കയോട്ടി
кырык мары: Койот
Bahasa Melayu: Koyote
မြန်မာဘာသာ: ကွိုင်းယုတ်
Nāhuatl: Coyochichi
Nederlands: Coyote
norsk nynorsk: Prærieulv
norsk: Prærieulv
Diné bizaad: Mąʼii
occitan: Coiòt
پنجابی: کویوٹ
português: Coiote
Runa Simi: Kuyuti
română: Coiot
русский: Койот
Scots: Coyote
srpskohrvatski / српскохрватски: Kojot
Simple English: Coyote
slovenčina: Kojot prériový
slovenščina: Kojot
српски / srpski: Којот
svenska: Prärievarg
Tagalog: Koyote
Türkçe: Kır kurdu
українська: Койот
oʻzbekcha/ўзбекча: Koyot
Tiếng Việt: Sói đồng cỏ
Winaray: Canis latrans
吴语: 郊狼
მარგალური: კოიოტი
中文: 郊狼
粵語: 郊狼