Kantoni Lodève

Kantoni Lodève
Canton de Lodève
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca  Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Hérault
Arrondissement Lodève
Kryeqëndra Lodève
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 282,64 km2
Popullsia 12.505 banorë 2009
Dendësia 44,24 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3415
Kantoni Lodève – harta_foto

Kantoni Lodève ( frëngjisht: Canton de Lodève) është një kantondepartamentin Hérault, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lodève. Ka sipërfaqe 282.64km2 dhe popullsi 12505 banorë.

Administrimi

Përbërja aktuale

Kantoni Lodève aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm

  • 2008-2014 - Marie-Christine Bousquet
Other Languages
čeština: Kanton Lodève
Lëtzebuergesch: Canton de Lodève
Nederlands: Kanton Lodève
slovenčina: Lodève (kantón)