Kantoni Appenzell Innerrhoden

Appenzell Innerrhoden
Stema e Appenzell Innerrhoden
Harta e Appenzell Innerrhoden
KryeqytetiAppenzell
Hapsira173 km² (Rangu 25ti)
Pika më e lartëSäntis 2502 m
Popullata (2003)15000 (Pozita 26ti)
86 /km²
Bashkuar1513
ShkurtesaAI
Gjuga zyrtaregjermanisht
EkzekutiviStandeskommission (7)
LegjislativaLandsgemeinde
Grosser Rat
(49)
Bashkitë6 bashki
Rrethes'ka rrethe
Amëza zyrtarewww.AI.ch
Harta e Kanton Appenzell Innerrhoden

Kanton Appenzell Innerrhoden është një kanton në verilindje të Zvicrës.

Gjermanisht: Appenzell Innerrhoden; frëngisht: Appenzell Rhodes-Intérieures; italisht: Appenzello Interno; Rätoromanisch: Appenzell Dadens; anglisht: Appenzell Innerrhoden oder Appenzell Inner Rhodes.

Bashkitë

Kantoni ka 6 bashki dhe nuk është i ndarë në rrethe.

Other Languages
беларуская (тарашкевіца)‎: Апэнцэль-Інэродэн
norsk nynorsk: Appenzell Innerrhoden
português: Appenzell Interior
srpskohrvatski / српскохрватски: Appenzell Innerrhoden
Simple English: Appenzell Innerrhoden
Tiếng Việt: Appenzell Innerrhoden