Kandili i detit

Gjendeni te artikulli Kandili i detit. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.

Kandili i detit shpesh neper plazhe kur deti eshte i trazuar takohen masat e qullta si xhelatine ne forme pak a shume te rrumbullakta,pa ngjyre,ne ngjyre te qumshtit ose afersisht te kalterta,qe quhen kadila(hidhra)te detit.Njihen me kete emer sepse po te preken shkaktojne te djegura ne duar sikur te ishin hithra te verteta.Hithrat e detit paraqiten me madhesi te ndryshme djametri i tyre mund te jete nga 1cm deri ne 1 meter.Ato lekunden ne uje me trupin e tyre,i cili ngjan ne kambane ose ne ombrelle.Kjo ka aftesi te zgjerohet dhe te tkurret.Kur zgjerohet ajo mbushet me uje,kur te tkurret,uji del perjashta.Nxerrja e shpejte e ujit perjashta.Nxjerrja e shpejte e ujit perjashtai lejon shtazes te zhvendoset nga nje vend ne nje tjeter ne kete menyre hithrat apo kadilat e detit sigurojne levizjen e tyre ne uje,duke u zhvendosur shpesh ne tufat e medha.Kandilat e detit jane shtaze grabitqare,ato ushqehen me peshq,gaforre,etj te cilat i kapin me ane te tentakulave qe jane te pasura me qeliza hithore.Gjahun e kapur me ane te tentakulave e percjellin me goje,qe hapet ne anen e poshtme te ombrelles dhe permes ksaj ushqimi kalon ne zgavren tretese qe ndodhet ne brendesine e ombrelles.Kandilat e detit shumohen vetem me veze.Keto pasi arrijne pjekurine,dalin jashte dhe cdonjera prej tyre jep nje shtaze te re.Kandilet e detit paraqiten ne dy forma: si meduze dhe polip.Meduza perfaqeson formen jetesore te lire,qe noton e shkeputur nga kolonia e formes polip,i cili eshte i perforcuar per substrat.

Other Languages
Afrikaans: Jellievis
العربية: قنديل البحر
azərbaycanca: Dəniz anası
تۆرکجه: دنیزآناسی
беларуская: Медузы
български: Медузи
বাংলা: জেলিফিশ
brezhoneg: Bloneg-mor
català: Medusa
čeština: Medúza
Cymraeg: Slefren fôr
dansk: Gopler
Deutsch: Qualle
Ελληνικά: Μέδουσα (ζώο)
English: Jellyfish
Esperanto: Meduzo
eesti: Meduus
euskara: Marmoka
føroyskt: Hvalspýggjur
français: Méduse (animal)
Frysk: Kwabben
galego: Medusa
हिन्दी: जेलीफ़िश
hrvatski: Meduze
magyar: Medúzák
հայերեն: Մեդուզա
interlingua: Medusa
Bahasa Indonesia: Ubur-ubur
Ido: Meduzo
íslenska: Marglyttur
日本語: クラゲ
Basa Jawa: Uwur-uwur
ქართული: მედუზები
қазақша: Медуза
한국어: 해파리
Lëtzebuergesch: Jelliskapp
lietuvių: Medūzos
latviešu: Medūzas
मैथिली: जेली फिस
മലയാളം: കടൽച്ചൊറി
Bahasa Melayu: Ubur-ubur
မြန်မာဘာသာ: ပင်လယ်ရေခူ
नेपाली: जेली फिस
norsk nynorsk: Stormaneter
norsk: Manet
occitan: Medusa
polski: Meduza
پنجابی: جیلی مچھی
پښتو: مېډوسا
Runa Simi: Kachu k'arachiq
română: Acalefe
русский: Медуза
srpskohrvatski / српскохрватски: Meduze
සිංහල: ලොඩි
Simple English: Jellyfish
slovenčina: Medúzovce
slovenščina: Meduza (zoologija)
српски / srpski: Медуза
ትግርኛ: ዓሳ ለግለግ
Tagalog: Dikya
Türkçe: Denizanası
українська: Медузи
Tiếng Việt: Sứa
West-Vlams: Kwalle
Winaray: Salabay
吴语: 水母
中文: 水母
Bân-lâm-gú: Chúi-bó
粵語: 白蚱