Kallëzuesi

Kallëzuesi është gjymtyrë kryesore e fjalisë, e cila pershkruan nje emer, si mbiemri. Ai qendoron shpesh herë pas kryefjales por ka raste që qendron edhe para saj. Kemi kallzuesor foljor emror dhe te thjeshtë.

  • Kallëzuesi foljor, shprehet me nje folje ne kohen e thjeshte si = mesoj dhe kohen e perbere=kam mesuar, kisha mesuar.
  • Kallëzuesi emëror, shprehet me jam+emer,jam + mbiemer,jam + peremer,jam+numeror jam + ndajfolje jam + rrethanor por asnjehere me foljen 'kam'.
  • Kallëzuesi i thjeshtë, eshte i perbere nga nje folje = mesoj,bej.
  • Kallëzuesi i përbërë, eshte i perbere nga nje folje gjysmendihmese (nis, filloj, vazhdoj ) ose folje modale ( mund,duhet, do) dhe nje folje e thjeshte zakonisht ne menyren lidhore. Psh nisa te lexoj, duhet ta provosh vazhdova te shikoja, mund te kendoj etj
Other Languages
العربية: خبر (نحو)
asturianu: Predicáu
български: Сказуемо
brezhoneg: Prezegad
català: Predicat
čeština: Přísudek
Ελληνικά: Κατηγορούμενο
eesti: Öeldis
贛語: 謂語
galego: Predicado
עברית: נשוא
hrvatski: Predikat
magyar: Állítmány
հայերեն: Ստորոգյալ
Bahasa Indonesia: Predikat
íslenska: Umsögn
italiano: Predicato
日本語: 述語
ქართული: შემასმენელი
қазақша: Баяндауыш
한국어: 서술어
Перем Коми: Висьтас
lietuvių: Tarinys
latviešu: Izteicējs
македонски: Прирок
norsk nynorsk: Predikat
norsk: Predikat
română: Predicat
русский: Сказуемое
Simple English: Predicate (grammar)
slovenčina: Prísudok
slovenščina: Povedek
српски / srpski: Предикат
svenska: Predikat
Tagalog: Panaguri
Türkçe: Yüklem
українська: Присудок
Tiếng Việt: Vị ngữ
中文: 謂語
粵語: 謂語