Këneta
English: Swamp

Këneta është pjesë tokësore e ngopur, ose e mbuluar me ujë dhe bimë specifike të cilat u janë përshtatur kushteve të lagështisë së madhe. Kenetat formohen ne kushtet e një klime me lageshtire te madhrshkueshme dhe pa një rrjedhje siperfaqsore.Si rrjedhim i teprices se ujit zhvillohet një bimesi higroite qe favorizon procesin e formimit te turbes..

Lidhur me këtë vecori shpesh kenetat emertohen si një formacion biogjeografik ujor i paajruar,bimët e se ciles ne vend qe te mineralizohen,pra zberthehen, ne te kundert ato turbifikohen.

Ne qoftese ekzistojne kushtet e siperpermendura kenetat mund te formohen ne gropat liqenore,ne lugina te lumenjve,ne zonat e pyllezuara, ne pjerresite e kodrave e te maleve etj..

 Kenetat mund te formohen ne fazen e fundit te evolucionit te liqenit, kur ne to ndodh një faze e zhvillimit te akumulimit.Me intensifikimin e procesit te akumulimit ne bazenin liqenor, bimesia ujore intensifikohet,ngrihet mbi nivelin e ujit dhe ne një moment te dënë ne vend te bazenit liqenor,formohet një mocal me vegjetacionin e tij karakteristik me kallama, myshqe etj.. Ne këtë faze emertohet si "mocal barishtor"Me kohe mocali fillon e lartesohet nga depozitimii barishteve qe e kane mbaruar ciklin e tyre jetesor duke sjellur keshtu,rritjen e depozitimit te turbes. Kallamat dendesohen gjithmone e me shume. Mocali kalon keshtu ne fazen e pyllezimit.Por vjen nje kohe qe siperfaqen e mocalit e ze myshku "sphagnium" Myshky perhapet shume e pengon ajrimin e rrenjeve te bimeve dhe cojne kështu drejt tharjes se tyre....

Sipas kushteve te ushqimit kenetat ndahen ne tre grupe kryesore:

eutrofe     mezotrofe   oligotrofe.
  • klasifikimi

KlasifikimiOther Languages
العربية: مستنقع
ܐܪܡܝܐ: ܐܡܝܫܐ
български: Мочурище
brezhoneg: Geun
čeština: Bažina
Чӑвашла: Шурлăх
English: Swamp
eesti: Lodu
euskara: Zingira
فارسی: باتلاق
suomi: Luhta
français: Marécage
Gaeilge: Seascann
magyar: Ingóláp
հայերեն: Ճահիճ
Bahasa Indonesia: Rawa
日本語: 沼地
ქართული: ჭაობი
한국어:
latviešu: Dumbrājs
олык марий: Куп
македонски: Мочуриште
Bahasa Melayu: Paya
नेपाल भाषा: झ्वास्या
Nederlands: Broek (landschap)
polski: Rozlewisko
саха тыла: Бадараан
srpskohrvatski / српскохрватски: Bara
සිංහල: විල්ලු
Simple English: Swamp
српски / srpski: Бара
Basa Sunda: Rawa
svenska: Träsk
татарча/tatarça: Сазлык
Tiếng Việt: Đầm lầy
Winaray: Katunggan
მარგალური: ჭყონჭყო
中文: 树沼
Bân-lâm-gú: Làm-tē