Juglindja (gjeografi)

Anët e horizontit
VeriperëndimiVeriuVerilindja
PerëndimiKompassLindja
JugperëndimiJuguJuglindja

Juglindja ndryshe shënohet edhe me inicialet angleze SE (South-East), ka një kënd prej 135°.

Juglindja ndodhe në mes të jugut dhe lindjes si dhe është në anën e kundërt të veriperëndimit.

Other Languages
تۆرکجه: گونئی دوغو
български: Югоизток
Bahasa Banjar: Tunggara
brezhoneg: Gevred
bosanski: Jugoistok
català: Sud-est
čeština: Jihovýchod
Deutsch: Südost
Esperanto: Sudoriento
español: Sureste
eesti: Kagu
euskara: Hego-ekialde
suomi: Kaakko
français: Sud-Est
Nordfriisk: Süüduast
galego: Sueste
hrvatski: Jugoistok
Bahasa Indonesia: Tenggara
日本語: 南東
한국어: 남동쪽
Basa Banyumasan: Kidul-Wetan
македонски: Југоисток
Bahasa Melayu: Tenggara
norsk: Sørøst
Kapampangan: Mauli-aslagan
português: Sudeste
srpskohrvatski / српскохрватски: Jugoistok
Simple English: Southeast
slovenčina: Southeast
српски / srpski: Југоисток
ತುಳು: ಆಗ್ನೆಯೊ
తెలుగు: ఆగ్నేయం
Türkçe: Güneydoğu
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: شەرقىي جەنۇب
vepsän kel’: Longibok
Tiếng Việt: Hướng Đông Nam
Winaray: Timugan
中文: 東南
Bân-lâm-gú: Tang-lâm-pêng
粵語: 東南