Johannesburg

Johannesburg
Qytet
Njohur siJo'burg; Jozi; Joni (në gjuhën tsonga); Egoli (Vendi i arit); Maboneng (Qyteti i dritës)
MotojaBashkimi në zhvillim
noform
Stema_figura
Stema e Johannesburgut
Flag of Johannesburg.svg
Flamuri i Johannesburgut
Administrimi
ShtetiFlamuri Afrika e Jugut
ProvincaGauteng
Kryetari i BashkisëParks Tau
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja334.81 km2
 •  aglomerati1,644.96 km2
Lartësia1,753 m (m.n.d.)
Popullsia957,441 banorë
Dendësia2,900 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi1886
Kodi Postal2001
Prefiksi011
Faqja Zyrtare www.joburg.org.za

Johannesburg është qyteti më i madh në Afrikën e Jugut. Është kryeqyteti i provincës Gauteng, e cila është provinca më e pasur në Afrikën e Jugut. Qyteti u themelua më 1886.

Klima

Johannesburgu ka klimë subtropikale. Nga tetori deri në prill janë muaj të verës, e cila ka ditë të nxehta dhe mbrëmje të ftohta. Nga maji deri në shtator janë muaj të dimrit, e cila ka netë të ftohta. Temperatura më të ulëta të regjistruara gjatë natës është −8.2 °C, ndërsa gjatë ditës, u regjistrua me 1.5 °C më 19 qershor 1964.

Other Languages
Afrikaans: Johannesburg
አማርኛ: ጆሃንስበርግ
العربية: جوهانسبرغ
asturianu: Johannesburgu
azərbaycanca: Yohannesburq
беларуская: Яганэсбург
беларуская (тарашкевіца)‎: Яганэсбург
български: Йоханесбург
brezhoneg: Johannesburg
bosanski: Johannesburg
català: Johannesburg
нохчийн: Йоханнесбург
čeština: Johannesburg
Чӑвашла: Йоханнесбург
Cymraeg: Johannesburg
Deutsch: Johannesburg
English: Johannesburg
Esperanto: Johanesburgo
español: Johannesburgo
euskara: Johannesburgo
føroyskt: Johannesburg
français: Johannesbourg
Nordfriisk: Johannesburg
Gaeilge: Johannesburg
Gàidhlig: Johannesburg
galego: Xohanesburgo
客家語/Hak-kâ-ngî: Johannesburg
עברית: יוהנסבורג
Fiji Hindi: Johannesburg
hrvatski: Johannesburg
magyar: Johannesburg
Bahasa Indonesia: Johannesburg
Interlingue: Johannesburg
íslenska: Jóhannesarborg
italiano: Johannesburg
Basa Jawa: Johannesburg
Kabɩyɛ: Yowanɛsɩbuuri
қазақша: Йоханнесбург
Кыргызча: Йоханнесбург
Lëtzebuergesch: Johannesbuerg
lingála: Johannesburg
lietuvių: Johanesburgas
latviešu: Johannesburga
Malagasy: Johannesburg
олык марий: Йоханнесбург
македонски: Јоханесбург
Bahasa Melayu: Johannesburg
مازِرونی: ژوهانسبورگ
नेपाल भाषा: जोहन्नेस्बर्ग
Nederlands: Johannesburg
norsk nynorsk: Johannesburg
Novial: Johannesburg
Sesotho sa Leboa: Johannesburg
Chi-Chewa: Johannesburg
occitan: Johannesburg
ਪੰਜਾਬੀ: ਜੋਹਾਨਿਸਬਰਗ
Kapampangan: Johannesburg
Deitsch: Johannesburg
polski: Johannesburg
پنجابی: یوہانس برگ
português: Joanesburgo
română: Johannesburg
русский: Йоханнесбург
саха тыла: Йоханнесбург
sicilianu: Johannesburg
srpskohrvatski / српскохрватски: Johannesburg
Simple English: Johannesburg
slovenčina: Johannesburg
slovenščina: Johannesburg
chiShona: Johannesburg
Soomaaliga: Johannesburg
српски / srpski: Јоханезбург
SiSwati: IJohannesburg
svenska: Johannesburg
Kiswahili: Johannesburg
ślůnski: Johannesburg
Tagalog: Johannesburg
Setswana: Johannesburg
Türkçe: Johannesburg
Xitsonga: Joni
татарча/tatarça: Yohannesburg
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: Yohannésburg
українська: Йоганнесбург
oʻzbekcha/ўзбекча: Yoxannesburg
Tshivenda: Johannesburg
vepsän kel’: Johannesburg
Tiếng Việt: Johannesburg
Volapük: Johannesburg
Winaray: Johannesburg
isiXhosa: EGoli
Yorùbá: Johannesburg
Zeêuws: Johannesburg
Bân-lâm-gú: Johannesburg
isiZulu: IGoli