Jennifer Hudson

Jennifer Hudson
Jennifer Hudson.jpg
Informacione personale
Ditëlindja12 shtator 1981
VendlindjaChicago
Faqja zyrtarejenniferhudsononline.com


Jennifer Kate Hudson (e lindur më 12 shtator të vitit 1981) është një këngëtare, aktore dhe zëdhënëse amerikane. Ajo u rrit në famë në vitin 2004 si finaliste në sezonin e tretë të American Idol, duke u renditur në vendin e shtatë.

Si aktore, ajo bëri debutimin e saj të filmit duke portretizuar Effie White në Dreamgirls, për të cilën ajo fitoi brohoritje mbarëbotërore dhe fitoi Çmimin e Akademisë, Çmimin e Artë Globe, një Çmim BAFTA dhe një Çmim Actors Guild Award për Aktoren më të Mirë Mbështetëse. Ajo gjithashtu është shfaqur në filma të tillë si Sex and the City,The secret life of bees dhe Black Nativity. Ajo ka bërë shfaqje të shumta televizive, duke përfshirë rolet e mysafirëve në Smash, Empire and Inside Amy Schumer. Në vitin 2015, ajo bëri debutimin e saj në Broadway në rolin e Shug Avery në ringjalljen e Color Purple.

Si këngëtare, Hudson ka publikuar tri albume në studio. Albumi i saj debutues Jennifer Hudson, i lëshuar në vitin 2008, debutoi në numrin e dytë në Billboard 200 dhe u certifikua nga RIAA, me shitje që tejkalojnë një milion kopje në mbarë botën. Rekordi u nominua për katër Grammy Awards, duke fituar çmimin Grammy 2009 për albumin më të mirë R & B. Albumi i saj i dytë I Remember Me, i lëshuar në vitin 2011, debutoi gjithashtu në numrin dy në Billboard 200 dhe u certifikua nga RIAA. Albumi i saj i tretë dhe më i fundit JHUD arriti kulmin në dhjetë të dhuratat dhe paraqiti këngën e nominuar për Grammy "It's Your World". Ajo gjithashtu u bë këngëtare kryesore e albumit muzikor "The Color Purple", i cili e fitoi çmimin Grammy të vitit 2017 për albumin më të mirë muzikor dhe një çmim Emmy për performancën muzikore të jashtëzakonshme në një program ditor (të ndarë me filmin The Color Purple

Në tetor të vitit 2008, pas nënës së Hudsonit, vëllai dhe nipi u vranë në një të shtënë, Hudson u largua nga sytë e publikut për tre muaj. Hudson rifilloi shfaqjet e saj publike në vitin 2009, me shfaqje të profilit të lartë në Super Bowl XLIII, Grammy Awards, American Idol dhe Show Oprah Winfrey.[1] Hudson është përshkruar si një mikeshë e ish presidentit Barack Obama, i cili e ftoi atë të paraqitej me të në një fond mbledhës në Beverly Hills gjatë mandatit të tij të parë në maj të vitit 2009.[2] Ajo gjithashtu performoi në Shtëpinë e Bardhë në "Festimin e Muzikës nga Lëvizja për të Drejtat Civile"[3]. Në vitin 2013, ajo mori një yll në Hollywood Walk of Fame. Në vitin 2016, Hudson u shpall si trajnere në serinë 2017 të The Voice UK, ku u bë trajnerja e parë femër që fitoi.[4] Një vit më pas, Hudson u shpall si trajner në sezonin e trembëdhjetë të The Voice U.S.[5]


Other Languages
Afrikaans: Jennifer Hudson
العربية: جنيفر هدسون
asturianu: Jennifer Hudson
azərbaycanca: Cennifer Hudzon
čeština: Jennifer Hudson
español: Jennifer Hudson
français: Jennifer Hudson
hrvatski: Jennifer Hudson
Bahasa Indonesia: Jennifer Hudson
italiano: Jennifer Hudson
Bahasa Melayu: Jennifer Hudson
Nederlands: Jennifer Hudson
português: Jennifer Hudson
română: Jennifer Hudson
srpskohrvatski / српскохрватски: Jennifer Hudson
Simple English: Jennifer Hudson
slovenčina: Jennifer Hudsonová
српски / srpski: Џенифер Хадсон
Türkçe: Jennifer Hudson
українська: Дженніфер Гадсон
Tiếng Việt: Jennifer Hudson
Yorùbá: Jennifer Hudson
Bân-lâm-gú: Jennifer Hudson