James Antony Wilson

James Wilson
Të dhënat personale
Emri i plotë James Antony Wilson
Data e lindjes (1995-12-01) 1 Dhjetor 1995 (22 vjeç)
Vendi i lindjes Biddulph, Staffordshire, Angli
Gjatësia 1.80 m (5 ft 11 in) [1]
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Manchester United
Numri 49
Kariera në rini
Manchester United
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2014– Manchester United 1 (2)
Ekipi kombëtar
2011 Anglia U–16 1 (0)
2013– Anglia U–19 3 (1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 6 maj 2014.
† Ndeshje (Gola).

James Antony Wilson (lindur më 1 dhjetor 1995) [2] është një futbollist anglez i cili luan me klubin anglez Manchester UnitedPremier League si sulmues. Ai gjithashtu ka përfaqsuar Anglinë në nivelet U–16 dhe U–19.

Karriera

Wilson ka lindur në Biddulph, Staffordshire dhe erdhi në akademinë e Manchester United, ku firmosi kontratën e tij të parë si profesionist me klubin në ditëlindjen e tij të 17. Ai bëri debutimin e tij në Premier League më 6 maj 2014 nën drejimin e lojtar-trajnerit Ryan Giggs kundër Hull City, ku sulmuesi shënoi dy gola duke ndihmuar skuadrën e tij të fitonte ndeshjen 3–1. [3] [4] [5] Goli erdhi u shënua me këmbën e majtë pas një assisti me kokë të Marouane Fellaini, [6] kurse goli i dytë u shënua me portë boshë pasi portieri Eldin Jakupović priti gjuajtjen e Fellainit që përfundoi te Wilson. [7]

Other Languages