Jürgen Klinsmann

Trainer Klinsmann.JPG

Jürgen Klinsmann lindi në Göppingen, më 30 qershor 1964 është futbollist dhe trene gjerman.

Karrierën e tij profesionale e filloi në Stuttgarter Kickers. Ndërsa e përfundoi pas humbjes nga Kroacia në kampionatin botror 1998.

Në Bundesligë i luajti 221 ndeshje (110 golo). Për reprezentacionin e gjermanisë luajti 108 loje shë shënoi 47 gola.

Klubet

 • 1972/74. - TB Gingen
 • 1974/78. - SC Geislingen an der Steige
 • 1978/84. - Stuttgarter Kickers
 • 1984/89. - VfB Stuttgart
 • 1989/92. - Inter
 • 1992/94. - AS Monaco
 • 1994/95. - Tottenham Hotspur
 • 1995/97. - FC Bayern München
 • 1997/97. - Sampdoria Genova
 • 1998/98. - Tottenham Hotspur
 • 2003. - Orange County Blue Stars
Other Languages
azərbaycanca: Yurgen Klinsman
беларуская: Юрген Клінсман
български: Юрген Клинсман
Bahasa Indonesia: Jürgen Klinsmann
македонски: Јирген Клинсман
Bahasa Melayu: Jürgen Klinsmann
Nederlands: Jürgen Klinsmann
norsk nynorsk: Jürgen Klinsmann
português: Jürgen Klinsmann
srpskohrvatski / српскохрватски: Jürgen Klinsmann
Simple English: Jürgen Klinsmann
slovenčina: Jürgen Klinsmann
slovenščina: Jürgen Klinsmann
српски / srpski: Јирген Клинсман
українська: Юрген Клінсманн
Tiếng Việt: Jürgen Klinsmann